"Fél kiló alatti babát is meg tudunk menteni"

Néhány évtizede még az egy kiló alatti csecsemőkön sem tudtak segíteni az orvosok, napjainkban pedig már a 40 dekával született csöppségek is teljes, egészséges életet élhetnek. A magyar koraszülöttmentés egyik legelismertebb szakértőjével beszélgettünk.

24 és fél hetes magzatot sikerül visszahozni a mentősöknek az életbe: az Országos Mentőszolgálat (OMSZ)a múlt héten adott hírt a hősies mentésről, melynek során a pici babát a konyhaasztalon kellett ellátni a szakembereknek. Ami számunkra egy valóságos csoda, az a koraszülöttmentők számára egy átlagos hétköznap, Magyarország ugyanis listavezető Európában a koraszülések tekintetében. Hogy ez miért van így, és mit lehet tenni egy ilyen csöppnyi élet megmentéséért, arról Prof. Dr. Pintér Sándort, a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány kuratóriumi elnökét kérdeztük.

Versenyfutás az idővel

Aligha van olyan ember az országban, aki nagyobb tapasztalattal bírna a témában: Pintér Sándor 56 évvel ezelőtt, 1960-ban kezdett el a gyermekgyógyászaton belül koraszülöttekkel foglalkozni. Még nyolcvanéves korában is hetente rohammentőre ült, hogy a helyszínen szerezzen tapasztalatokat a mentés hatékonyabbá tételéhez. A technikai felszereltségnek és a képzett szakembereknek köszönhetően rendkívül sokat javultak a korábban érkező csecsemők esélyei egy hosszú és teljes életre. "Néhány évtizeddel ezelőtt nem csak nálunk, de a nyugati országokban sem tudtak érdemben segíteni az olyan újszülötteknek, akik nem érték el az egy kilogrammos súlyt. Napjainkban már egy fél kiló alatti babát is meg tudunk menteni" - mondta el az orvos. Erre saját példát is tudott hozni: néhány évvel ezelőtt az alföldi tanyavilágban kérték a segítségüket, mert a kismamának jóval a kiírt időpont előtt megindultak a szülési fájdalmak, a baba pedig negyven dekával jött a világra. A szülészorvos, a mentők és a gondos anyuka együttes érdeme, hogy a gyermek már négy éves is elmúlt, és kiváló egészségnek örvend, még társaihoz képest is behozta a lemaradást.

Az EU országai közül hazánkban az egyik legmagasabb a koraszülések aránya

A koraszülésnél az idő rendkívül fontos tényező . Hogyha születése után tíz percen belül nem jut megfelelően oxigénhez, az maradandó károsodást is okozhat a szervezetében. Ugyan sok esetben előre lehet számolni a koraszüléssel, a mentősöknek legtöbbször mégis versenyt kell futni az idővel, hogy a gyermeket biztonságba helyezhessék. "Ha a magzat károsodást szenved, az nem csak az ő, de egész családja életét megnehezíti a későbbiekben. Nehéz kifejezni azt a lelki terhet, amit a szülőknek át kell élniük, mert gyermekük beteg és mindennapos ápolásra szorul" - mondta el Pintér Sándor.

Milliárdokat spórolhatnánk a megfelelő koraszülöttmentéssel

Ha szigorúan ragaszkodunk a materialista nézőponthoz, a mérleg úgy is a koraszülöttmentés felé billen. Az egész ország koraszülött ellátása néhány milliárd forinttal biztosított lenne, a komplikációk (például az említett oxigénhiány) miatti, egész életre szóló betegellátás viszont több tízmilliárd forintot emészt fel. A koraszülöttek között ugyanis több a cukorbeteg, asztmás , agyvérzésben szenvedő, akik ellátása az államnak is komoly gazdasági terhet jelent. A koraszülöttmentés ezért egy hosszú távú befektetés, aminek sajnos itthon nincs divatja: a szegedi székhelyű alapítvány négy megyében (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád megye és Jász-Nagykun-Szolnok megye déli részében) kell, hogy mentést végezzen egymagában, csupán egyetlen járművel. Mikor az 2014-ben balesetet szenvedett, egy húszéves, tartalék gépkocsival kellett dolgozniuk, a csöppségek számára elengedhetetlen orvosi műszerek árát pedig jótékony adományozók dobták nekik össze.

Pedig nagyon ráférne a támogatás a hasonló alapítványokra egy olyan országban, ahol az egyik legmagasabb a koraszülések aránya. Minden tizedik gyermek koraszülöttként jön a világra Magyarországon, az EU-n belül csak Görögországban magasabb ez a szám. Az elmúlt 15 évben ráadásul semmi javulás nem történt ezen a téren, a rengeteg prevenciós kampány és az egészségtudatos életmód népszerűsítése ellenére sem. Számtalan olyan oka van a szakember szerint a koraszülésnek, amelyet a szakma még nem ismer, de bizonyos rizikótényezőket már azonosítottak. Sok esetben bizonyos hüvelyi fertőzések állnak a háttérben, de hajlamosíthat koraszülésre a terhesség alatti dohányzás, alkoholfogyasztás és kábítószerezés, illetve a rendszeres stressz. Sőt, a nem megfelelő szájhigiénia, néhány kezeletlen rossz fog vagy ínybetegség is okozhat koraszülést a legfrissebb tanulmányok szerint.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra