A hajvesztés leggyakoribb okai

A hajhullás önmagában nem kóros: az emberek átlagosan 50-100 szál hajat veszítenek naponta. Ha azonban ennél nagyobb mértékben kezd hullani a haj, akkor érdemes lehet utánajárni annak, hogy pontosan mi lehet a háttérben.

Létezik egy telogén effluvium nevű jelenség, amely szülés, nagyobb műtét, extrém stressz vagy drasztikus fogyás után jelentkezhet, amikor is hajmosás, fésülködés után szinte csomók maradnak a kezünkben. Ez akár gyógyszermellékhatás is lehet, például antidepresszánsok vagy bétablokkolók szedése esetén. A probléma kezelése nagyban függ a kiváltó októl: a szorongás megszűnése, illetve a gyógyszerek lecserélése is segíthet.

A férfi hajhullás stádiumai Ahogy öregszenek, a férfiak egyre inkább kopaszodni kezdenek. Ám a hajvesztés számos tényezőtől függ. A kopaszodás leggyakoribb formája a hormonális és genetikai faktorok kombinációjából kialakuló úgynevezett androgén hajhullás, amelynek hét stádiuma van. Kattintson a részletekért!

Vashiány és pajzsmirigyzavar is állhat mögötte

Az American Academy of Dermatology kutatása szerint a hajhullás vezető okai között szerepel az örökletességi tényező is, amikor egyszerűen valamelyik szülőnktől olyan gént öröklünk, amely hajlamosabbá tesz a hajhullásra. A hajhullás megállítása nem lehetséges, de létezik olyan készítmény, amelynek használatával a folyamat jelentősen lelassítható.

Pajzsmirigyproblémák is okozhatnak hajhullást: kutatások szerint nyolc emberből egynél ez áll a dolog hátterében - hogy erről van-e szó, hormonvizsgálattal lehet kideríteni. A lupus nevű autoimmun betegség egyik tünete is lehet a hajhullás, ilyenkor extrém fáradtság, a szájban kialakuló fekélyek , illetve ízületi fájdalom és duzzanat is jelentkezhet kísérőtünetként.

Az erős hajhullás mögött többféle betegség is állhat
Az erős hajhullás mögött többféle betegség is állhat

A vashiány, illetve a vashiányos vérszegénység is okozhat hajhullást, amelynek fokozottan ki vannak téve például azok a nők, akiknek az átlagnál erősebb a menzeszük, illetve nem tartalmaz elég vasat az étrendjük. Ilyenkor a test sejtjeihez nem jut elegendő oxigén a vörös vérsejtek számának csökkenése miatt, ami a hajhagymákra, illetve a hajnövekedésre is hatással van. A policisztás ovárium szindrómában szenvedő nőknél is gyakran jelentkezhet hajhullás, emellett megerősödhet az arcszőrzet, rendszertelenné válhat a menzesz, az arc pedig fokozottan pattanásossá válhat.

A fejbőrt érintő betegségek, mint a pszoriázis , a korpásodás, a szeborrhea is okozhat hajhullás. Ha a fejbőr hámlását, sebesedését, viszketését tapasztaljuk, kérjük ki bőrgyógyász segítségét - szerencsére mindegyik esetben létezik többfajta kezelési lehetőség is. A fehérjében túl szegény étrend hatására is hullani kezdhet a hajunk, illetve akkor is, ha túlságosan magas hőfokon szárítjuk, illetve formázzuk a hajunkat hajvasalóval vagy sütővassal.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Dunántúl nyugati felén döntőrészt napos idő várható, máshol a több-kevesebb napsütés mellett közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Csapadék nem valószínű. Megélénkül, a Tiszántúlon néhol meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között valószínű. Késő estére többnyire 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra