Télen ezért lehet rosszabb a menstruáció

Nem véletlen, hogy a hideg hónapokban sokakat a szokásosnál jobban megviselnek azok a bizonyos piros betűs napok: a tél ugyanis valóban negatív hatással lehet a menstruációra. De mi ennek az oka?

Télen a nappalok rövidebbek és szürkébbek, amitől a legtöbbünknek rossz hangulata lesz - ha pedig ehhez a fásultsághoz, szomorúsághoz hozzáadjuk azokat a hormonális változásokat, amelyek a menstruációs ciklus alatt történnek, nem csoda, hogy minden sötétebbnek tűnik egy kicsit. A tél ugyanakkor nemcsak a hangulatunkra van hatással. Tudományosan igazolt, hogy magát a ciklust is (negatív irányba) befolyásolhatja. De mi áll ennek a hátterében, és milyen változások esetén érdemes orvoshoz fordulni? A Standard dr. Preethi Daniel belgyógyászt kérdezte a témában.

A tél "mellékhatásai"

10+1 intim tanács a piros betűs napokra .

Az egyik ok, amiért télen sokkal jobban próbára tesz minket a menzesz, a napfény hiánya. A hideg hónapokban kevesebbet süt a nap, aminek számtalan negatív hatása lehet, csökken például a D-vitamin, illetve a dopamin szintje is. Pedig ezek a hormonok (a D-vitamin ugyanis nem vitamin, hanem egy hormonszerű előanyag) javítják a hangulatot, a koncentrációt, sőt, segítségükkel motiváltabbak is lehetünk. Nem meglepő tehát, hogy télen nemcsak fokozódnak a menstruációhoz köthető hangulatingadozások, de nehezebben is tarthatóak kordában - magyarázta dr. Preethi.

A tél valóban negatív hatással van a menstruációra.
A tél valóban negatív hatással van a menstruációra. Fotó: Getty Images

Ugyancsak fontos megemlíteni, hogy télen több időt töltünk a négy fal között, kevesebbet mozgunk és többet eszünk. Ez összességében ronthat a premenstruációs tüneteken: szakemberek szerint az aktívabb életet élő nőknek sokkal szabályosabb és kezelhetőbb a ciklusuk, mint azoknak, akik alig mozognak.

A tél a ciklus hosszára is hatással lehet. Egy 2011-ben publikált tanulmányból kiderült, hogy a vizsgált alanyoknál nyáron - a téli időszakhoz képest - megnövekedett a hormonelválasztás, gyakoribbá vált az ovuláció és a ciklusok 0,9 nappal rövidültek. Mindezt egyébként azoknál a nőknél is kimutatták, akik melegebb éghajlaton éltek, szemben a hidegebb éghajlaton élőkkel.

Mi adhat okot aggodalomra?

Összességében elmondható tehát, hogy teljesen normális, ha a téli időszakban némiképp megváltozik a ciklusunk. Amennyiben viszont annyira rossz a hangulatunk, hogy még a számunkra kedves tevékenységekhez sincs semmi kedvünk, érdemes lehet felkeresni egy szakembert. Elképzelhető ugyanis, hogy szezonális affektív zavarról vagy depresszióról van szó, amely betegségeket kezelni kell - figyelmeztetett dr. Preethi. Az is bajt jelezhet, ha télen egyáltalán nem menstruálunk, vagy ha túlságosan felerősödik a vérzésünk: aki ilyet tapasztal, mindenképpen jelentkezzen be az orvosához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra