Mikor gyanakodjunk premenstruális szindrómára?

A premenstruális szindrómának több mint 150 különböző tünetét írták le eddig, ezért sem könnyű felismerni. Ha azonban a menstruáció előtt rendszeresen komoly hangulatingadozásokat, testi fájdalmakat és a viselkedésünk megváltozását tapasztaljuk, akkor érdemes szakemberhez fordulni.

A premenstruációs vagy premenstruális szindrómát egyszerűen csak PMS-ként szokás emlegetni, így rövidítik az orvosok, a betegek, illetve a szakirodalom. A nők 80 százaléka tapasztal olyan tüneteket a havivérzés előtt, amelyek egyébként nem szoktak előfordulni. Az érintettek gyakran számolnak be hasfájásról, fejfájásról, ingerlékenységről. Ha ezek a panaszok annyira erősek, hogy rontják az életminőséget, esetleg munkaképtelenséget is okoznak, és rendszeresen fennállnak, akkor mindenképpen érdemes elmenni nőgyógyászhoz. De akkor se viseljük megadóan a tüneteket, ha azok enyhébb vagy közepesen súlyosabb formában jelentkeznek, hiszen egyszerűbb módszerek is léteznek enyhítésükre!

PMS
Gyakori tünetként jelentkezhet afejfájás(Fotó: 123rf)

A betegség okai egyelőre ismeretlenek, de valószínűleg nem egyetlen dologra visszavezethetők. Öröklött, hormonális vagy akár táplálkozásbeli tényezők is befolyásolhatják a kialakulását.

A legjellemzőbb tünetek

  • Hangulati zavarok, mentális problémák jelentkezhetnek. Nem ritka a szorongás, a harag, az ingerlékenység, sőt a gyors hangulatváltás sem. Csökkenhet a koncentrációs képesség, előfordulhat döntésképtelenség is.
  • Gyakori tünetként jelentkezhet fejfájás, ízületi és izomfájdalom, hányinger vagy hasmenés is. Sokan számolnak be arról is, hogy ebben az időszakban a mellük különösen érzékennyé válik.
  • Idegrendszeri problémák is felléphetnek. Szédülés, álmatlanság, aluszékonyság, étvágytalanság, levertség, túlzott fáradtság jelentkezhet. Változhat a nemi vágy is.
  • Vannak, akik erős szívdobogást, izzadást és puffadást észlelnek ilyenkor. Bőrünkön is megmutatkozhat a PMS: zsírosabbá válik, pattanások jelentkezhetnek.

Hogyan lehet felismerni a betegséget?

Az egyik legfontosabb ismérve a ciklikusság, ugyanis a menstruáció előtt felerősödnek a tünetek, a vérzés megjelenése után 1-2 nappal pedig teljesen eltűnnek. Ezért is érdemes több hónapon keresztül menstruációs naptárat vezetni, amelybe minden tünetet felírhatunk. Amennyiben a tünetek előfordulása több hónapon keresztül ismétlődik, orvoshoz kell fordulni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Más betegségek kizárása miatt érdemes pajzsmirigyvizsgálatokat végeztetni . Ki kell zárni továbbá az endometriózist és a peteérési ciklus rendellenességeit is. A lelki tünetek eredetét pedig érdemes pszichiáterrel közösen tisztázni.

A PMS kezelése

Többféle módon lehet kezelni a szindrómát, de minden esetben ki kell kérni nőgyógyász véleményét. A gyógyszeres kezelések mellett egészen biztosan szükség lesz életmódbeli változtatásokra is, amelyek segítenek a tünetek enyhítésében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -1 °C

Többnyire borult idő várható, csak kisebb körzetekben lehet átmeneti szakadozás, csökkenés. Több helyen lehet időszakos eső, főként északon és a magasabban fekvő tájakon havas eső, havazás is előfordulhat. A délies szél főként a Dunántúlon megélénkül. Késő estére -2 és +5 fok közé csökken a hőmérséklet. Az orvosmeteorológiai helyzetet jelenleg kettősfronti hatás határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra