Mi számít cikluszavarnak?

A nők 11-14 éves korukban kezdenek el menstruálni, és átlagosan 50 éves korukig havonta megélik „piros betűs napokat”. A menstruációs ciklus precízen összehangolt folyamat, ugyanakkor számos változás előfordulhat a havi vérzés terén, és néha nehéz eldöntenünk, mi az, ami még normális kilengésnek számít, és mikortól van gond. Most segítünk eligazodni ezen a téren.

Mi okozhat kellemetlen panaszokat a menstruációt megelőzően , azaz mi állhat a premenstruációs szindróma mögött?

Mint ahogy a "ciklus" elnevezés is mutatja, a termékeny korú nők nemi működése körforgásos rendben zajlik, vagyis ideális esetben újra és újra, meghatározott időrendben ugyanazok a folyamatok mennek végbe a testünkben. Alapesetben 28 naponta ismétlődik a menstruációs ciklus, de nem kell megijedni, ha valakinek a szervezete nem óraműpontossággal követi a tankönyvi példát, hiszen 21-35 nap között még normálisnak számít a ciklus hossza.

Többféle tünet, például az erős fájdalom is cikluszavarra figyelmeztethet
Többféle tünet, például az erősfájdalomis cikluszavarra figyelmeztethet. Fotó: Getty Images

Mi történik a ciklus során?

A ciklus kezdetét a menstruációs vérzés első napjától számoljuk. A menzesz 4-7 napig tart, ilyenkor leválik a méh megvastagodott nyálkahártyája és vérzéssel távozik. A ciklus első napjával mindeközben megkezdődik a follikuláris fázis, amelynek során tüszők növekednek a petefészekben. Nagyjából a ciklus közepén, a 12-15. napon következik be a tüszőrepedés, amikor a legnagyobb, vagyis domináns tüszőből kiszabadul az érett petesejt. Ha a petefészekből kiszabadult petesejt 24 órán belül nem termékenyül meg, akkor egészséges esetben magától felszívódik. A tüszőrepedést követő két hétben a szervezet minden hónapban felkészül az esetleg megtermékenyült petesejt befogadására: ilyenkor megvastagszik a méhnyálkahártya. Ezt nevezzük luteális fázisnak, amely a follikuláris fázishoz hasonlóan szintén két hétig tart. Ha nem történt meg a megtermékenyítés, akkor pedig kezdődik elölről a kör a menstruációs vérzéssel.

Mindezeket a folyamatokat a nemi hormonok összjátéka irányítja. A menstruáció után az FSH hormon emelkedése stimulálja az új tüszők érését, majd az ösztrogén szintje is emelkedni kezd. A tüszőrepedést aztán az LH hormon ugrásszerű növekedése váltja ki, mely után a progeszteroné lesz a főszerep, hogy segítse a megtermékenyült petesejt beágyazódását, vagyis a terhesség kezdetét.

Ha hiba csúszik a rendszerbe

Nincs olyan nő, akinek egész élete során végig ugyanolyanok lennének a ciklusai. Tinédzser korban például még teljesen normális, ha rendszertelenül jelentkezik a havi vérzés, és általában az első menstruáció után 1-1,5 évvel áll csak be a ciklus hossza. Várandósság, illetve szoptatás után - amikor szünetel a menstruáció - szintén szüksége van a szervezetnek némi időre, amíg visszazökken a megszokott ritmusba. A termékeny kor vége felé, a menopauza idején pedig lassan megszűnik a ciklus, aminek első jele, hogy megváltozik a menstruáció gyakorisága, hossza, és akár köztes vérzéseket is tapasztalhatunk.

Kóros cikluszavarról beszélünk azonban, ha...

  • 21 napnál gyakrabban, vagy 35 napnál ritkábban jelentkezik a menstruációs vérzés;
  • egy serdülő lánynak 16 éves koráig még egyáltalán nem volt vérzése;
  • a korábban rendszeres menstruáció 3 hónapnál tovább kimarad terhesség nélkül;
  • a vérzés csak 1-3 napig tart és kis mennyiségű;
  • a vérzés elhúzódik, és nagyobb vérveszteséggel jár;
  • nemcsak a ciklus elején, hanem közben is előfordul vérzés (ami sokszor nem is piros, inkább barna színű);
  • a menstruáció nagyon fájdalmas görcsökkel, gyengeséggel jár.

Mivel a ciklust hormonok irányítják, ezért a cikluszavart általában a hormonegyensúly felborulása okozza, amelynek hátterében számos ok állhat. Több betegség (például PCOS , méhtestet érintő fertőzések, daganatok vagy akár pajzsmirigy-rendellenesség) is megzavarhatja a hormonok termelődését, ahogy bizonyos gyógyszerek (mint a fogamzásgátló tabletta), valamint a tartós stressz, a túl szigorú diéta, étkezési zavarok és extrém fizikai terhelés is előidézhetik. Újabban pedig számolnunk kell a COVID-19 elleni védőoltás ciklusra gyakorolt hatásával is: miután rengeteg nő tapasztalt átmeneti menstruációs zavart az oltás felvétele után, vizsgálni kezdték az összefüggést. Jelenleg annyit lehet tudni, hogy a vakcina által kiváltott immunválasz - átmenetileg - befolyásolhatja az immunsejtek és a méh jelzései közötti kölcsönhatást. De persze nem szabad elfelejteni, hogy a pandémia miatti életmódbeli változások, a fokozott stressz is hozzájárulhat a ciklus zavarához.

Hogyan kezelhető a cikluszavar?

Bármi is legyen a kiváltó ok, a cikluszavar rontja az érintettek életminőségét, elvégre a havi vérzés időpontja kiszámíthatatlan, ami sok egyéb kényelmetlenséget tud okozni. Mindemellett a gyermekvállalást is megnehezíti, hiszen a ciklus és a hormonháztartás zavara akadályozza vagy akár teljesen ellehetetleníti a fogantatást, illetve vetéléshez is vezethet. Éppen ezért a cikluszavart komolyan kell venni, és célszerű minél előbb felderíteni a mögötte húzódó okot. Elsőként érdemes ellátogatni nőgyógyászhoz és/vagy endokrinológushoz, akik minden bizonnyal vérvételt javasolnak majd a hormonszintek ellenőrzése végett.

Sokszor ilyenkor derül ki, hogy a panaszokat a prolaktin hormon emelkedett szintje okozza. A prolaktin kis mennyiségben mindig jelen van szervezetünkben, terhesség és szoptatás idején pedig jelentősen több termelődik belőle, mert fontos szerepe van a korai terhesség megtartatásában, majd a tejelválasztás megindításában és fenntartásában. Ezek miatt anyasági hormonnak is nevezik, ám ha a terhesség vagy a szoptatás időszakán kívül is magas a szintje, akkor megzavarhatja a ciklust, ezzel pedig éppen az anyává válást akadályozza. Nem véletlen, hogy statisztikák szerint a vetéléssel és meddőséggel küzdő nők 50 százalékánál kimutatható a magas prolaktinszint. Jó hír azonban, hogy az esetek többségében a probléma kezelhető. Természetesen elsősorban a szakorvosunk javaslatait kövessük, de a cikluszavar kezelésére vény nélkül kapható, gyógynövényalapú készítmények is hasznosak lehetnek. A barátcserje terméséről például már az ókorban is tudták, hogy enyhíti a női ciklussal járó panaszokat. Így a barátcserje jó barátja lehet azoknak a nőknek, akik szeretnék visszaállítani a normális havi menetrendjüket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra