Ezt a nyarat a gombák szeretik csak igazán

A fülledten meleg nyári hónapok és az izzadás kifejezetten kedvez a hüvelygomba-fertőzés kialakulásának. Érdemes ilyenkor még inkább odafigyelni arra, hogy a lehető legjobban visszaszorítsuk a hajlamosító tényezőket.

Nyáron az emberek többsége sokkal szívesebben mozdul ki otthonról. Ilyenkor még azok is gyakrabban utaznak vagy szerveznek szabadtéri programokat, akik az év többi részében egyébként visszahúzódóbb életmódot folytatnak. A különböző fesztiválok, koncertek, szabadtéri mozik, kirándulóhelyek vagy a benzinkutak mosdói azonban nem minden esetben a leghigiénikusabbak, ezért érdemes fokozottan figyelni a használatukra. Általános szabály, hogy a toalettre csak akkor üljünk rá, ha előtte leterítjük eldobható papír vécéülőkével, vagy pedig alaposan lefertőtlenítjük. Ha ez utóbbit választjuk – például a fertőtlenítő kendős áttörlést vagy a fertőtlenítő sprayvel való lefújást –, mindig várjunk legalább fél percet, mielőtt ráülünk, hogy a hatóanyagoknak legyen idejük kifejteni a hatásukat. Habár a hüvelygomba nem olyan betegség, amelyet a WC-n lehet elkapni, a higiénés szabályok betartása sosem árt. Fontos továbbá, hogy ne csak a mosdóhasználat után, hanem előtte is mindig mossunk alaposan kezet.

Figyelmes strandolás és öltözködés

A nyári strandolás során sem mindegy, hogy hol mártózunk meg: a fürdésre alkalmas természetes vizek általában kevésbé okoznak problémát, mint a fertőtlenítőszerekben dúskáló medencék. Ennek a fő oka az, hogy a klór és az egyéb vegyszerek megakadályozzák ugyan a kórokozók vízben való terjedését, ám a hüvelyt védő természetes baktériumflórát is károsítják. Hatásukra az egészségesen enyhén savas hüvelyflóra lúgos kémhatásúvá válik, ami megtizedeli a Lactobacillusokat, ezáltal megnöveli a hüvelygomba kialakulásának az esélyét.

A FÜLLEDT, MELEG NYÁRI HÓNAPOK KEDVEZNEK A HÜVELYGOMBA-FERTŐZÉS KIALAKULÁSÁNAK. FOTÓ: GETTY IMAGES
A FÜLLEDT, MELEG NYÁRI HÓNAPOK KEDVEZNEK A HÜVELYGOMBA-FERTŐZÉS KIALAKULÁSÁNAK. FOTÓ: GETTY IMAGES

Az izzadás és a párás környezet

Kockázatot jelent a parton viselt, vizes fürdőruha és a kánikulai napon hordott, erősen átizzadt fehérnemű is. Mivel a nedves, párás, meleg környezet kifejezetten kedvez a hüvelygomba szaporodásának, ezért ajánlott ezeket a ruhadarabokat azonnal szárazra cserélni. Legcélszerűbb a strandra mindig váltó fürdőruhával érkezni, a táskába pedig helyezzünk legalább egy váltás kényelmes, jól szellőző anyagból készült bugyit. A tartalék fehérnemű ráadásul nemcsak a nyári programok vagy az utazás során jöhet jól, hanem akár egy dolgos, de meleg hétköznapon is.

A bakteriális vaginózis (BV) olyan hüvelyfertőzés, amelyet az okoz, hogy valamilyen kórokozó baktérium elszaporodik a hüvelyben. Ahhoz, hogy a kezelése hatékony legyen, nem elegendő csupán a kórokozók számát visszaszorítani.

Megelőzés és kezelés

Akik fokozottan érzékenyek a különböző fertőzésekre, azoknak érdemes nyáron jól szellőző pamut ruhadarabokat viselni. Ha azonban a hüvelygomba jellegzetes tünetei – viszketés, fehér, túróállagúan darabos hüvelyváladék, szeméremtesti fájdalom és duzzanat – már kialakultak, a gyógyszertárban vény nélkül elérhetők olyan készítmények, amelyek segítenek gátat vetni a kórokozók elszaporodásának, és hatékonyan támogatják a hüvelyflóra egyensúlyának a helyreállítását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk, de az Alpokalján több lehet a felhő. Csapadék késő délutánig nem valószínű, utána a délnyugati, nyugati megyékben előfordulhat zápor, néhol zivatar. A délkeleti, keleti szelet több helyen kísérik erős lökések. A hőmérséklet délután 22, 27, késő este 15, 20 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.