Átadható várátömlesztéssel az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór?

Kicsit megnyugodhatnak, akik valaha is vérátömlesztést kaptak, a kutatók szerint ugyanis biztosan nem lesznek ettől Alzheimer- vagy Parkinson-kórosak.

Egy friss svéd tanulmány szerint a degeneratív agyi elváltozások nem terjednek a vértranszfúzióval. Dr. Irving Gomolin véleménye szerint nem csak az Alzheimer-, de a Parkinson-kór továbbítása sem történik meg a vérátömlesztéssel. Az eredmények szinte teljesen kizárják a fertőzés esélyét, vagy legalábbis teljesen minimálisra csökkentik.

Nem adható át vérátömlesztéssel az Alzheimer- és a Parkinson-kór

A stockholmi Karolinska Institute által végzett kutatásban több mint 40 ezer ember orvosi adatait vetették össze, olyanokét, akik 1968 és 2012 között valamikor vérátömlesztésen estek át, méghozzá olyan donortól kaptak vért, akinél később demenciát, vagy a Parkinson-kórt diagnosztizáltak.

Az eredményeket ezután összehasonlították 1,4 millió olyan emberével, akik nem kaptak vértranszfúziót . Mint kiderült, pontosan ugyanolyan százalékban alakult ki a két csoportban valamelyik agyi rendellenesség, tehát a kapott vér semmilyen szerepet nem játszott a kór megjelenésében.

Egy új elképzelés szerint, ha fiatal, életerős emberek vérplazmáját kapnák meg az idős, Alzheimer-kóros betegek, azzal vissza lehetne fordítani az agyban bekövetkezett károsodásokat. Részletek!

Dr. Paul Wright neurológus szerint ezek az eredmények azért nagyon fontosak, mert sok, idegen vért kapó ember fél tőle, hogy valamilyen komoly betegség alakulhat ki nála a donortól érkező vér miatt. Ezek a betegek most megnyugodhatnak.

Természetesen az Alzheimer - vagy a Parkinson-kór továbbra is megjelenhet a vért kapók életében, de abban biztosak lehetünk, hogy ez nem a beavatkozás miatt történik, mert az a transzfúzió nélkül is ugyanúgy kialakult volna.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A jövőben tehát az ilyen betegséggel küzdő embereket nem kell kizárni a véradók lehetséges köréből.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: -1 °C

Tovább szakadozik, csökken a felhőzet, a derült, szélcsendes - főként keleti, északkeleti részeken - párássá válik a levegő, foltokban köd és rétegfelhőzet képződik. Az éjszaka második felében nyugat felől magasszintű felhőzet érkezik fölénk, ami reggelre az Alpokalján néhol meg is vastagszik. Emellett a Tiszántúlra dél felől húzódik vastagabb felhőtakaró. Néhol előfordulhat szitálás, kisebb eső, a hegyekben havas eső, hószállingózás. A délire, délkeletire forduló szél az Észak-Dunántúlon hajnaltól megélénkül, Sopron környékén meg is erősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +2 fok között valószínű, de reggelre ennél pár fokkal melegebb lesz. Az orvosmeteorológiai helyzetben egyelőre nem érvényesül fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra