Mindent a lázcsillapítókról

Tudta, hogy nem muszáj csillapítani a lázat? És azt, hogy miért nem célszerű felváltva szedni a különféle hatóanyagú lázcsillapítókat? Íme, a legfontosabb tudnivalók a lázcsillapításról!

Lázat csillapítani - egyébként - egészséges emberek esetében nem kell, de lehet, amennyiben nagyon rossz a beteg közérzete tőle. Kisbabákra, idős vagy legyengült szervezetű emberekre, krónikus betegekre ez nem vonatkozik, sőt esetükben mindenképpen orvost is kell hívni, ha lázasak.

Hűtőfürdő, priznic?

Korábban minden lázas betegség esetén javasolták, de mára változott a protokoll. Hűtőfürdőbe csak akkor tegyük a gyereket, ha javít a közérzetén, ha kínzásnak éli meg (a többség így van vele), akkor kerüljük el, akárcsak a vizes borogatást. Ha mégis hűtőfürdőzünk, például nagyon magasláz(40 C) miatt, akkor is alapszabály, hogy a víz kezdő hőfoka a beteg hőmérsékletével azonos legyen, és onnan hűtsük vissza valamelyest, langyosra, de nem hidegre! Nem cél, hogy dideregjen a beteg, hisz akkor emelkedni fog a láza, nem süllyedni.

A lázcsillapítók a nem-szteroid gyulladáscsökkentők családjába tartoznak, ezért láz- és fájdalomcsillapítók is egyben hatnak többek közt az agy hőközpontjára. A vény nélkül kapható lázcsillapítók háromféle ismert hatóanyag valamelyikét tartalmazzák: ibuprofent, paracetamolt vagy acetil-szalicilsavat.

Hogyan csillapítsuk?

Csecsemők és gyermekek részére paracetamolos és ibuprofenes, speciális gyermekgyógyszerek léteznek. 16 éves kor alatt az acetil-szalicilsav alkalmazása nem javasolt, egy viszonylag ritkán fellépő, ugyanakkor súlyos betegség, az úgynevezett Reye-szindróma miatt.

Népszerűek a vény nélkül kapható, folyékony, ibuprofen-tartalmú készítmények, és ma már sok gyerekorvos ezeket javasolja a paracetamollal szemben, mivel kissé erősebb és tartósabb hatást biztosítanak. Ezeket elég hat-nyolc óránként beadni, szemben a paracetamol négy-hat órás adagolásával.

Lázat csillapítani - egyébként - egészséges emberek esetében nem kell
Lázat csillapítani - egyébként - egészséges emberek esetében nem kell

Sok gyerekorvos régebben azt javasolta, hogy a szülők váltva adjanak a gyereknek paracetamol- illetve ibuprofen-tartalmú készítményt, de mára kiderült, hogy ez hosszútávon veszélyes lehet, ugyanis a két gyógyszer kombinációja vesekárosodáshoz vezethet. Az ibuprofen, illetve az acetil-szalicilsav idősebb korban nagyobb gyakorisággal okoz gyomor- és bélrendszeri fekélyeket, vérzéseket, ezért a 65 év felettieknek (és a refluxos, fekélyre hajlamos embereknek kortól függetlenül) több szakmai szervezet a paracetamolt javasolja.

Várandósság alatt lázcsillapításra a paracetamolt ajánlják általában, az acetil-szalicilsav és az ibuprofen, különösen a terhesség utolsó harmadában, nem javasolt. A szoptatás időszakában az ibuprofen vagy a paracetamol alkalmazható. Beszűkült, károsodott vesefunkció és asztma esetében az acetil-szalicilsav helyett egyéb típusú szerrel kell a lázat lenyomni. Májbetegségben szenvedők, alkoholbetegek pedig a paracetamolt nem szedhetik.


Vigyázat! Többféle nem szteroid gyulladáscsökkentő együttes szedésével nem csak a mellékhatások fokozódnak. Nem szabad sem keverni, sem az előírt adagot túllépve szedni ezeket, mert máj-és vesekárosodást okozhatnak. Világszerte gyakori a fájdalom- és lázcsillapítók helytelen szedésére visszavezethető fekély.

Nézze meg Ön is: Aranyértippek a szakorvostól

További cikkek
Kapcsoldó és aktuális cikkek
Olvassa el aktuális cikkeinket
Mikor nincs rendben a hüvely?Intim gondok

Mikor nincs rendben a hüvely?A legtöbb nő találkozik élete során valamilyen, a hüvelyt érintő problémával

Betegség, amely minden nőt érinthetInkontinencia

Betegség, amely minden nőt érinthetFőleg szülés után érinti a nőket, de bárkinél felléphet

Végbélvérzés: aranyér vagy daganat?Végbélvérzés

Végbélvérzés: aranyér vagy daganat?Mindenki megrémül, ha a vécépapíron vért vesz észre

"Ha rákja van, nem fog meghalni azonnal"Beteghang

"Ha rákja van, nem fog meghalni azonnal"Brjeska Dóránál 2013 őszén diagnosztizáltak áttétes mellrákot

A nátha gyógynövényes kezeléseNátha

A nátha gyógynövényes kezeléseNagyon sok gyógynövény van, amelyet bevethetünk, hogy felvegyük a harcot

60 felett így kell sportolniSport

60 felett így kell sportolniBár csökken az állóképesség és az izomerő, mégis fontos, hogy továbbra is sportoljunk

Otthoni megoldások orrfolyásraOrrfolyás

Otthoni megoldások orrfolyásraA jelenség oka a hideg, a megfázás, illetve az influenzavírusok

Nagy baj lehet, ha viszket az anyajegyAnyajegy

Nagy baj lehet, ha viszket az anyajegyMiért fontos a rendszeres szűrés?

Szóljon hozzá Ön is és olvassa el mások hozzászólásait

Humánmeteorológia

Humanmeterológia szolgaltatója

Fronthatás:
Kettős front

Maximum:
-1, +6 °C
Minimum:
-4, 0 °C

Hazánkban csütörtökön délelőtt erősen felhős, borult marad az ég, főleg az ország délnyugati felén várható csapadék.

Egészséget befolyásoló hatások:
gyenge

Részletes adatok és előrejelzés

Tekintse meg az időjárási frontokat!Térképezze fel a pollen adatokat!

Kövesse a Házipatikát:

GyógyszerekGyógyszerkereső
GyógyszerHatóanyag