Mikor, milyen légzésfunkcióra van szükség?

A tüdő működésében bekövetkezett változásokat légzésfunkciós vizsgálattal lehet felmérni - ez egyébként nemcsak a diagnosztizálás, hanem a nyomon követés során is hasznos. A vizsgálatnak azonban több típusa van, mutatjuk, hogy melyiket milyen esetben lehet alkalmazni.

Egyes tüdőbetegségek diagnózisához légzésfunkciós vizsgálatot végeznek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász , a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy a légzésfunkciós vizsgálatoknak több típusa létezik, másra van szükség például poszt-COVID-kivizsgálás során és az asztma diagnózisához is.

Innen tudhatjuk, hogy a tüdőnk nem működik rendesen.

Légzésfunkció vagy képalkotó vizsgálat?

A mellkasröntgen- vagy mellkasi CT-képen egyes tüdőbetegségekre utaló jellegzetes elváltozásokat láthatunk. Ha azonban a tüdő működésében bekövetkezett változásokat akarjuk vizsgálni, akkor a tüdőfunkció működésének vizsgálatára, vagyis légzésfunkcióra van szükség. A vizsgálatot nemcsak a diagnózishoz használják, hanem nyomon követésre is, ugyanis így lehet megfigyelni a gyógykezelés hatását, és a tüdő működésének aktuális állapotát is. A vizsgálat teljesen fájdalommentes, semmilyen kellemetlen mellékhatással nem jár.

Egyes tüdőbetegségek diagnózisához légzésfunkciós vizsgálatot végeznek.
Egyes tüdőbetegségek diagnózisához légzésfunkciós vizsgálatot végeznek. Fotó: Getty Images

A légzésfunkciós vizsgálat típusai

A hagyományos légzésfunkciós vizsgálat során a páciens becsipeszelt orral, egy szájcsutorába végez irányított ki- és belégzéseket. A légutakból kifújt és beszívott levegő térfogatát, áramlását lehet így megmérni, egy készülék segítségével. Főként asztma és krónikus obstruktív tüdőbetegség ( COPD ) gyanúja esetén, szűrő jelleggel alkalmazott, de a betegeknél a kontrollvizsgálatok során is elvégzik ezt a vizsgálatot.

Még részletesebb eredményt ad a diffúziós kapacitásmérés, amely nemcsak a ki- és belélegzett levegő térfogatát, illetve áramlását méri, hanem pontos képet tud adni a légzés/gázcsere minőségéről, gyorsaságáról és akadályozottságáról is. A vizsgálat megmutatja, hogy milyen eredményes az oxigén átjutása a léghólyagocskákból a véráramba. Ennek a vizsgálatnak például a poszt-COVID -ellátásban is fontos szerepe van.

A pletizmográfiás vizsgálat a hagyományos légzésfunkciós vizsgálatoknál jóval több adat mérésére alkalmas. A vizsgálat zárt kabinban történik, és a légutakban történő áramlási paramétereken kívül úgynevezett statikus értékeket és légúti ellenállást is képes mérni. Elvégzésére sor kerülhet a spirometriát követően, ha a tüdőgyógyász úgy ítéli meg, hogy további információk szükségesek a diagnózishoz, vagy a betegség stádiumának megítéléséhez - például asztma, COPD, tüdőfibrózis vagy tüdőtágulat (emfizéma) kivizsgálása során. Műtétek, tüdőműtét esetén is sor kerülhet rá, amikor pontos képet kell kapni a tüdő állapotáról, a szervet megterhelő beavatkozás előtt.

A nyílt rendszerű légzésfunkció elvégzésére nem csak a rendelőben van lehetőség. Az otthoni légzésfunkciós vizsgálat során az asztmás , COPD-s beteg az otthonában rendszeresen és panasz esetén aktuálisan végezhet méréseket. Ehhez egy hordozható, inhalátor nagyságú készülékre van szüksége. A mérések eredményeit egy okostelefonra letölthető alkalmazásban rögzíti, így távorvoslásban is használható. Az eredményeket a kezelőorvos szükség esetén a távolból is látja, és személyes találkozó nélkül is módosítani tud a kezelésen. Az otthoni rendszeres mérések segítik a személyre szabott terápia beállítását, ezáltal hatékonyabb lehet a változékonyságot mutató betegség kezelése.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: +3 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése tovább csökken, főként az Északi-középhegység tágabb környezetében, valamint a kevésbé szeles déli körzetekben tartósabban megmaradhat, másutt viszont változóan felhős időre van kilátás több-kevesebb napsütéssel. A ködös tájakon előfordulhat szitálás, illetve késő délutántól északnyugaton kisebb eső, zápor is. Többfelé élénk, az Északnyugat-Dunántúlon időnként erős lesz a déli, délnyugati szél, de késő délutánra, estére átmenetileg mindenütt mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 11 és 16 fok között alakul, de a tartósan borult, párás vidékeken akár jócskán 10 fok alatt maradhat a csúcsérték. Késő estére 0 és +8 fok közé hűl le a levegő. Egyelőre folytatódik a tavasz a télben.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra