Mutatjuk, mit tesz a szemeddel a kék fény

Telefonon böngésszük a közösségi médiát, tévét nézünk, céges e-maileket olvasunk a laptopon – manapság már szinte mindannyian hosszú órákat töltünk a képernyők előtt. De vajon kell-e aggódnunk a szemünkbe áramló kék fény miatt? Mutatjuk.

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a legtöbben elég sok időt töltünk a képernyők előtt, ez pedig árthat a szemünknek. A leggyakrabban homályos látás és szemfáradtság lép fel, de kialakulhat akár alvási probléma is.

Mi az a kék fény?

Bár az emberek a kék fényt gyakran a számítógépekkel és telefonokkal társítják, a kék fény legjelentősebb forrása a napfény. Egyéb forrásai közé tartozik a fluoreszkáló fény, a kompakt fénycsövek és a LED-fény is. A képernyőhasználat során elszenvedett kékfény-károsodás sokkal jelentéktelenebb, mint ami a napsugárzás által éri a szemünket és nem károsabb, mint a nap kék fénye. Már ha a kék fény károsnak tekinthető, erre ugyanis ezidáig semmilyen tudományos kutatás nem talált bizonyítékot.

számítógép előtt dolgozó nő fájlalja a szemét
Manapság már szinte mindannyian hosszú órákat töltünk a képernyők előtt. Fotó: Getty Images

Miért fáj a szemünk, ha a képernyőt bámuljuk?

„Az a kellemetlen érzés, amelyet egyesek a képernyő hosszas használata után tapasztalnak, a digitális szemfeszültség (digital eye strain) vagy számítógépes látás szindróma (computer vision syndrome) miatt adódhat.  A legtöbben ugyanis kevesebbet pislogunk, amikor a képernyőt nézzük, ami szemfáradtságot és szemszárazságot okoz. Ráadásul a probléma már a gyermekek körében is egyre gyakoribb” – mondta dr. Cserháti Zoltán, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. Hozzátette, ezeket a hatásokat az okozza, hogy túlságosan sok időt töltünk a képernyő előtt, nem pedig maga a képernyőből áradó kék fény.

Ma még meglehetősen keveset tudunk a kék fényről, hatásait még kutatják. Eddig tehát még nem bizonyították, hogy a számítógépből érkező fénymennyiség káros elváltozást okozna a szemben – például a retinában –,  ahogy azt sem, hogy a kékfény-szűrős szemüveg használatával csökkenthető lenne a számítógépes látás szindróma.

Hogyan csökkenthető a szem megerőltetése?

Ha egész nap számítógép előtt dolgozunk, igyekezzünk megfogadni az alábbi tanácsokat:

  • Üljünk körülbelül egy karnyújtásnyira a számítógép képernyőjétől. Helyezzük el a képernyőt úgy, hogy kissé lefelé nézzünk, így kevésbé párolog a könnyünk.
  • Tartsunk rendszeres szüneteket a „20-20-5” szabály szerint: 20 percenként pihentessük a szemünket, és legalább 20 másodpercig nézzünk egy minimum 5 méterrel távolabbi tárgyat.
  • Ha száraznak érezzük a szemünket, hidratáljuk tartósítószer-mentes műkönnyel.
  • Állítsuk be a szoba világítását, és próbáljuk meg növelni a kontrasztot a képernyőn, hogy csökkentsük a szem megerőltetését. Ha szükséges, használjunk matt képernyőszűrőt.
  • Ha pedig kontaktlencsét viselünk, időnként hagyjuk pihenni a szemünket, és átmenetileg viseljünk szemüveget.

A számítógép-használat által okozott szemtünetek többsége csak átmeneti, és hamar enyhülnek, ha megfelelő pihenőidőt iktatunk be. Ha viszont a szem rendszeres pihentetése mellett is tapasztaljuk a tüneteket, forduljunk szemész szakorvoshoz.

„Egyre népszerűbbek azok a szemüvegek, amelyek azt állítják, hogy kiszűrik a számítógépek, okostelefonok és táblagépek kék fényét. Azonban nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a számítógép képernyőjéről érkező fény károsítaná a szemet, ezért nem javasoljuk az erre a célra készült, gyakran indokolatlanul drága szemüvegek viseletét. A kék fény azonban befolyásolhatja természetes bioritmusunkat, ezért a csodatevő szemüveg helyett azt javasoljuk, hogy lefekvés előtt 2-3 órával már tekintsünk el a képernyőhasználattól. Ha munkánk miatt ez nehezen megoldható, akkor az is segíthet, ha digitális eszközeinken használjuk az éjszakai mód beállítást. Ha mégis vásárolunk kék fény szűrős szemüveget, akkor érdemes figyelembe venni a választásánál, hogy az ilyen szemüvegek egy része a színeket ellágyítja, pl. a fehér kissé sárgássá válik. Bizonyos szakmákban, ahol fontos a jó színlátás (pl. grafikus, fotós), ez hátrány lehet” – hívta fel a figyelmet a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Északon, északkeleten reggelig erősen felhős lesz az ég, és ott helyenként kisebb eső, zápor is előfordul. Később szakadozik ez a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, emellett több órára kisüt a nap. Délután is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra