Szúnyoginvázió: folyamatos a járványveszély

Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) adatai szerint ötven csípőszúnyogfaj él, és a turizmus terjedése miatt a jövő járványaiért a vérszívók lehetnek a felelősek. Virológusok és a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalásában jelezte: a jelenlegi kémiai gyérítés helyett biológiai szúnyogirtásra lenne szükség Magyarországon is.

A szúnyogok többféle betegséget is terjesztenek, mint például a nyugat-nílusi lázat, vagy az állatok esetében a bőr- és szívférgességet. De a malária, a Dengue-láz, valamint a Chikungunya-láz és a Zika-vírus-fertőzés is felütötte már a fejét Európában.

Az NNK adatai szerint 2021-ben 8 esetben azonosították a nyugat-nílusi lázat, míg 2018-ban 225, 2019-ben pedig 37 esetben fordult elő. Chikungunya-lázat 2019-ben 5 betegnél mutattak ki, a zika-vírust pedig ugyanebben az évben egy esetben detektálták itthon. Magyarországon régóta rendszeres a szúnyoggyérítés, de egyelőre az elavult módszerek vannak többségben – írta meg a napi.hu.

nő befújja magát szúnyogriasztóval
Fontos a szúnyogok elleni védekezés. Fotó: Getty Images

Az idegméreg nem a legjobb választás

Az NNK adatai szerint Magyarországon több mint 50 csípőszúnyogfaj honos. Hétről hétre közzéteszi az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, hol végeznek szúnyoggyérítést: a napokban 13 megyében, összesen 441 településen, összesen 90 ezer hektáron irtják a vérszívókat.

Ám míg Németországban már a hetvenes évek óta használnak biológiai módszereket a szúnyoglárvák elpusztítására, és Nyugat-Európában nagyon korlátozott területen engedélyezett a kémiai szerek bevetése, addig nálunk újabb három éven át főként kémiai idegmérgekkel gyéríthetik a szúnyogok nagy részét. Ez pedig nemcsak ökológiai károkat okozhat, de emberi járványok kitörésének is megágyazhat.

Az idegmérgek ellen ugyanis a szúnyogok képesek rezisztenciát kialakítani, így hosszabb távon a kémiai szerek vagy hatástalanok velük szemben, vagy kevésbé hatásosak, főként ha a hazai gyakorlathoz hasonlóan hosszú ideig túlhasználják – mondta Kemenesi Gábor virológus.

A szakember már egy ideje kongatja a vészharangot, mert szerinte most a járványok ellen tesszük magunkat sebezhetővé. Ugyanis amikor majd a legjobban kellene és nem lesz más eszközünk, nem fog kellő hatékonysággal működni a szerünk, és képtelenek leszünk hatékonyan fellépni a jövő járványaival szemben. Olvasd el, hogyan járulhatsz hozzá a csípőszúnyogok elleni védekezéshez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +8 °C

Sok napsütésre számíthatunk a kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett. Csapadék nem várható. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon erős, egy-egy helyen viharos lökések is kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra