Nem beszélgethetnek a gyerekek a koronavírus miatt

Két éve nem beszélgethetnek ebédelés közben a japán diákok – ez is az egyike a koronavírus-járvány megfékezése érdekében bevezetett korlátozásoknak. A tanulók azonban már kezdik unni a tilalmat, és legszívesebben véget vetnének annak.

A japán diákok túlnyomó többsége arra vágyik, hogy végre visszatérhessen az életük a normális kerékvágásba, és újra cseveghessenek osztálytársaikkal ebédelés közben. Ezt ugyanis a koronavírus-járványra hivatkozva már két éve megtiltották nekik – számolt be róla a The Guardian. 

Japán, koronavírus, korlátozás, étkezés, beszélgetés, csend
Két éve nem beszélgethetnek ebédelés közben a japán diákok. Fotó: Getty Images

Nincs meggyőző magyarázat a korlátozás fenntartására

Japán már feloldotta a külföldiekre vonatkozó beutazási tilalmat, és a nyilvános helyeken való étkezések korlátozását is eltörölték. Az óvodásoknak, valamint az általános és középiskolás gyerekeknek viszont továbbra is csendben kell maradniuk étkezés közben. Az indoklás szerint erre azért van szükség, mert a beszélgetés közben kiáramló nyálcseppek is képesek megfertőzni másokat.

Az egyik érintett tanuló édesanyja azonban a közelmúltban készített egy felmérést a diákok körében, amelyből kiderült, hogy a gyerekek 90 százaléka már nagyon vágyik arra, hogy megszűnjön a tilalom, és az ebédidőben ne csak az evőeszközök és edények csörömpölésétől visszhangozzanak az osztálytermek.

A közvéleménykutatást végző anya azt mondta, amikor a tanárok rászóltak a lányára, hogy „csak maga elé nézzen, és csendben étkezzen”, akkor érezte, hogy ez az intézkedés már túlment egy bizonyos határon. „A gyerekek csodálkoznak rajta, hogy nekik még mindig csendben kell elfogyasztaniuk az ebédet, miközben a felnőttek már bemehetnek a bárokba, hogy közösen italozzanak és egyenek, és közben beszélgethetnek” – fogalmazott Maho Ono, hozzátéve: egyetlen felnőtt sem adott erre meggyőző magyarázatot a diákoknak.

Sokan már megutálták a közös ebédeket

Az említett felmérés május vége és július eleje között készült, és a csendben étkezés – vagy a japán kifejezéssel élve: mokushoku – értékelésére kért csaknem 1600 gyereket. Az eredmények szerint a válaszadók 79 százaléka rossz ötletnek tartja a korlátozást, ugyanakkor 90,4 százalék mondta azt, hogy szerezne újra beszélgetni osztálytársaival a közös ebéd közben.

Az egyik diák azt is elmesélte, hogy elvették tőle az ebédet, amiért beszélgetni mert az egyik barátjával. Sokan pedig arra panaszkodtak, hogy megutálták az ebédelést, amióta plexifalakkal választják el őket az osztálytársaiktól.

Amúgy nem ez az egyetlen furcsaság, ami az ázsiai országokban történik a koronavírus-járvánnyal összefüggésben. Pekingben például ismét zárlatot vezettek be, a kínai hatóságok azonban nem egészen így fogalmaznak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +12 °C

Tovább növekszik a felhőzet, hajnalra a legtöbb helyen már borult égre számíthatunk. Az ország délnyugati felében van esély több helyen csapadékra, arrafelé ismétlődő jelleggel fordulhat elő eső, zápor, zivatar, utóbbi egyre kevésbé lesz jellemző. Lokálisan kiadósabb mennyiség is hullhat. Emellett néhol a keleti országrészben is előfordulhat zápor. A keleties szél helyenként élénk lesz, zivatarok környezetében átmeneti szélerősödés előfordulhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között várható. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra