Koronavírus: erre figyeljünk vásárlás közben

Folyamatosan ellenőrzi az újranyitáshoz kapcsolódó járványügyi szabályok betartását a fogyasztóvédelmi hatóság. A kormányhivatalok munkatársai a múlt héten 187 üzletben jártak, mutatjuk a tapasztalataikat, illetve azt is, hogy mit kérnek a vásárlóktól.

A koronavírus-járvány miatt bevezetett veszélyhelyzeti intézkedések lépcsőzetes feloldásának megkezdésével az élelmiszerboltokon, drogériákon és patikákon túl már más profilú boltok is újra nyitva tarthatnak április 7-e óta. Az üzleteknek azonban számos szabályt be kell tartaniuk.

A legfontosabb szabályok

A vártnál is szigorúbb a létszámkorlát egyes boltokban - olvassa el a részleteket!

A koronavírus terjedésének megfékezése érdekében az üzlethelyiség méretével arányos létszámkorlátozást ír elő a joszabály, amelynek betartása és betartatása az üzletvezetők felelőssége és kötelessége. Emellett folyamatosan fertőtleníteniük kell a vásárlóteret és a bevásárlókocsikat, és a vevők számára biztosítani kell kézfertőtlenítési lehetőséget is - emlékeztet a szabályokra az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleménye.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus Magyarország, koronavírus járványhelyzet,
A maszkviselés továbbra is kötelező. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Folyamatos az ellenőrzés

A fogyasztóvédelmi hatóság folyamatosan ellenőrzi az új típusú koronavírus elleni védekezést célzó veszélyhelyzeti szabályok betartását az ország minden részében. Az országos vizsgálat keretében eddig összesen 187 kereskedelmi egységet ellenőriztek. Az első héten mindössze 13 üzlet esetében tapasztaltak szabálysértést, amelyet 11 vállalkozás már a helyszínen kijavított. Öt céggel szemben fogyasztóvédelmi hatósági eljárás is indult.

Az ellenőrzött kereskedelmi egységek szinte mindegyike jól látható írásbeli tájékoztatást helyezett ki a bejáratnál arról, hogy egy időben összesen hányan tartózkodhatnak az üzletben. Az előírt létszámkorlátnak többféleképpen tettek eleget a kereskedők. Egy áruházláncnál például automata számláló működött a kapuban, kint pedig monitor jelezte, hogy mennyi vásárló van bent, és hányan férnek még be. Az üzletek többsége csak annyi kosarat/kocsit tett ki, ahány vevőt beengedhet. Ezek kötelező használatára gyakran a biztonsági őrök figyelmeztetik a betérőket.

Mire figyeljünk vásárlás közben?

"A fertőzésveszély minimálisra csökkentése érdekében most különösen fontos, hogy a lehető legrövidebb ideig tartózkodjunk a boltokban, áruházakban. Változatlanul orrot és szájat eltakaró maszkban mehetünk csak be az üzletekbe, és még mindig ügyelnünk kell a védőtávolság betartására. A kereskedők gyors és gördülékeny kiszolgálással is tehetnek vásárlóik és munkavállalóik egészségének védelméért” - emelte ki Cseresnyés Péter, az ITM kereskedelempolitikáért és fogyasztóvédelemért felelős államtitkára.

Ilyen volt az újranyitás első napja - nézze meg a képeket!

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Napos idő várható fátyol- és gomolyfelhőkkel, majd délutántól nyugat felől megvastagszik a felhőzet, amelyből a Dunántúlon elszórtan előfordulhatnak záporok, zivatarok. A délies szelet nagy területen élénk, néhol erős lökések kísérik.A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 23 fok között alakul. Késő estére 9 és 14 fok közé hűl le a levegő. Markáns fronthatásra ma még nem kell számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!