Koronavírus: az első héten a legfertőzőbb

Kutatók január óta igyekeznek minél többet megtudni a Kínából kiindult koronavírusról. Egy friss tanulmány pedig olyan új információra világíthatott rá, amely fontos szerepet játszhat a járvány kezelésében és az egészségügyi ellátás terhelésének csökkentésében is.

Ugyan sokan az influenzához hasonlítják az új koronavírust , azt minden szakértő elismeri, hogy fertőzőképessége nagyobb, ezért veszélyesebb. Ráadásul az már kiderült, hogy az első két hétben (egyes vélemények szerint akár 3 hétig is) lappanghat a betegség. Emiatt is terjedhet gyorsan a járvány, amelyet a WHO a héten hivatalosan is pandémiának, vagyis világjárványnak minősített.

Az új vírusokat ezért nehéz kiismerni Nem nyújt megnyugvást egy újonnan megjelenő fertőzés esetén, ha valaki tájékozódik az aktuális helyzetről - állítja egy amerikai tanulmány. A kutatók szerint minél tájékozottabb valaki, annál inkább felismeri, milyen keveset tud valójában az adott kórokozóról. Részletek itt .

Egyre több országban rohamosan nő a COVID-19 betegek száma, Olaszországban például annyira túlterhelt az egészségügyi ellátó rendszer, hogy - akárcsak korábban Vuhanban - nem minden fertőzöttet tudnak megfelelően kezelni. Éppen ezért jelenthet fontos előrelépést az a kutatás, amelyet 4 német klinika orvosszakértői végeztek. Az előzetes eredmények szerint, amelyet a napokban hoztak nyilvánosságra a medRxiv nevű orvosi portálon, a SARS-CoV-2 vírus a fertőzés utáni első héten a legveszélyesebb.

Koronavírus-fertőzésből felgyógyult beteg távozik egy vuhani kórházból. Fotó: Getty Images
Koronavírus-fertőzésből felgyógyult beteg távozik egy vuhani kórházból. Fotó: Getty Images

A 8. napon már nem fertőz az új koronavírus

A kutatásban kilenc, Münchenben ápolt beteget vizsgáltak. Mindegyikük fiatal, maximum középkorú felnőtt volt, akinek korábban nem volt komoly egészségügyi problémája. A kórházi tartózkodásuk alatt különböző időpontokban mintát vettek a torok- és orrváladékukból, vérükből, vizeletükből és székletükből. Az eredmények pedig azt mutatták, hogy a vírus az első héten a legfertőzőbb. A köpetminták 83,33 százaléka ezt igazolta. Továbbá megállapították, hogy a fertőzés 8. napján már nem lehetett izolálni a koronavírust a mintákban.

A tanulmányt még független szakértők nem vizsgálták át, a csapat most azt sürgeti, hogy ez minél előbb megtörténjen és hivatalosan is elismerjék. Utána ugyanis meg lehetne változtatni a kórházi protokollt a koronavírus-betegek kezelésére vonatkozóan.

A kutatók javaslata szerint a tünetek megjelenésétől számított 10. napon már haza lehetne küldeni a beteget, amennyiben állapota nem indokol kórházi ellátást. Otthon pedig házi karanténban folytatódhatna a felépülés, mivel akkor már az új felfedezések fényében kevésbé kell tartani a fertőzésveszélytől. Ezáltal gyorsabban cserélődhetnének a COVID-19 betegek a kórházakban, vagyis többen juthatnának időben megfelelő ellátáshoz.

Forrás: Medical News Today

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra