COVID-19: aki lassan jár, nagyobb eséllyel hal bele

Érdemes tempósabbra venni a sétát egy frissen megjelent brit kutatás szerint, azok ugyanis, akik lassan járnak, nagyobb valószínűséggel halnak meg COVID-19 miatt.

Azok, akik alapvetően lassú tempóban járnak, négyszer nagyobb eséllyel halnak meg COVID-19 miatt, és több mint kétszer nagyobb a kockázata annak, hogy az új típusú koronavírus súlyos lefolyású betegséget okoz náluk - állítja brit kutatók egy csoportja. Az Országos Egészségügyi Kutatóintézet (NIHR) Leicesteri Orvosbiológiai Kutatóközpontjának tudósai Tom Yates professzor vezetésével a brit Biobank 412 596 középkorú résztvevőjénél vizsgálták, van-e összefüggés a súlyos és a halálos kimenetelű COVID-19, valamint az alanyok testtömeg-indexe ( BMI ) és járásuk - önbevalláson alapuló - sebessége között. Mint a ScienceDaily kutatásról készült összefoglalójából kiderült, azoknál a normál testsúlyú embereknél, akik saját bevallásuk szerint általában lassan járnak, 2,5-szer nagyobb eséllyel alakul ki súlyos COVID-19, és 3,75-szer nagyobb eséllyel halnak meg a koronavírus-fertőzés okozta betegségben és szövődményeiben, mint a normál súlyú, de rendszerint gyorsan gyalogló emberek.

A séta tempója olyannyira befolyásoló tényező, hogy a normál súlyú, de lassan sétálóknak a túlsúlyos, de gyorsan járókkal szemben is rosszabbak a kilátásaik. Fotó: Getty Images
A séta tempója olyannyira befolyásoló tényező, hogy a normál súlyú, de lassan sétálóknak a túlsúlyos, de gyorsan járókkal szemben is rosszabbak a kilátásaik. Fotó: Getty Images

"Azt már tudtuk, hogy az elhízás és a gyenge egészségügyi állapot kulcsfontosságú tényezők a COVID-19 kimenetelét tekintve. Azonban ez az első tanulmány, ami kimutatta, hogy a lassan sétálók körében, testtömegtől függetlenül nagyobb a súlyos vagy végzetes kimenetelű COVID-19 kockázata" - idézi a portál a Leicesteri Egyetem Fizikai aktivitás, mozgásszegény viselkedés és egészség tanszékének professzorát, Tom Yates-et, a kutatás vezetőjét. A szakember szerint tanulmányuk azért különösen jelentős, mert ennek segítségével könnyebben felismerhetőek azok, akikre nagyobb kockázatot jelent a járvány, és ezáltal a megelőzésre is nagyobb hangsúlyt lehet fektetni.

Koronavírus: a mutációk terjedése így fékezhető meg Egy koronavírus-fertőzött személy három embert tud megfertőzni, a vírusmutáció esetében ráadásul ez a reprodukciós ráta még magasabb lehet. Lisziewicz Julianna immunológus szerint éppen ezért a járvány terjedésének megfékezéséhez a legjobb módszer az otthonmaradás. Részletek!

Hovatovább az elemzésből az is kiderült, a séta tempója olyannyira befolyásoló tényező, hogy a normál súlyú, de lassan sétálóknak a túlsúlyos, de gyorsan járókkal szemben is rosszabbak a kilátásaik egy esetleges megbetegedéskor. Érdekesség, hogy a lassú séta túlsúlytól függetlenül magas kockázatot jelent.

Ez az oka

"Azokról, akik gyorsan sétálnak, kimutatták, hogy általában jó a szív- és érrendszeri egészségük, így jobban ellenállnak a külső stresszoroknak, beleértve a vírusfertőzést is. Bár ez utóbbi csak feltevés, amit még nem sikerült alátámasztani" - így Yates, aki szerint ideje, hogy a rutin klinikai adatbázisokban ne csak az elhízás vagy a gyengeség tényét rögzítsék, de a fizikai állapotokra vonatkozó adatokat is. Ha például ugyanis a BMI mellett rögzítenék az önbejelentésen alapuló járási sebességet is, mint a COVID-19 lehetséges kockázati előrejelzőjét, az akár jobb megelőzési módszerek kifejlesztését is lehetővé tenné - magyarázta a szakember.

A tanulmány február 26-án jelent meg az International Journal of Obesity című szaklapban. Az elemzés Angliára korlátozódott, és az eredményeket a világjárvány első hulláma alatt értékelték.

Egy évvel ezelőtt jelent meg Magyarországon az új típusú koronavírus, így már tizenkét hónapja vizsgálják, hogy milyen hatást gyakorol a járvány a lakosság életére. Az elmúlt hetekben például jelentősen enyhült a vakcinákkal kapcsolatos bizonytalanság. Mutatjuk a magyarok véleményét.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra