Maga a panasz persze közismert, hiszen gyakorlatilag mindenki megtapasztalja élete során, ezzel együtt azonban érdemes szót ejteni arról, hogy fejfájás ésfejfájásközött is létezik különbség. Fontos megemlíteni, hogy afájdalomegyes esetekben valamilyen betegség tüneteként jelentkezik, az e téren említhető kórképek sora pedig meglehetősen hosszú. Más esetekben viszont úgynevezett primer, azaz elsődleges fejfájásról beszélhetünk, amely maga a betegség. E körben három főtípust különböztetünk meg:
Milyen gyógyszer segít?
Az előfordulás gyakoriságát tekintve a tenziós fejfájás a leghangsúlyosabb, hiszen az emberek mintegy négyötödét érinti. Nyomó, szorító jellegű fájdalmat okoz, amely azonban rendszerint az egyszerű, általában vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókra is jól reagál. Így tehát az olyan nem-szteroid gyulladáscsökkentők egyaránt hatásosak lehetnek, mint az acetilszalicilsav, a paracetamol, az ibuprofen és a diclofenac.
Egy fokkal bonyolultabb a migrén kezelése. A népesség nagyjából 10 százalékánál előforduló probléma rohamokban kitörő, heves, lüktető fájdalmat jelent, amely többnyire csak a fej egyik oldalán jelentkezik. Egy-egy roham akár napokig is eltarthat és gyakran társul egyéb tünetekkel, így látás- és hallászavarokkal, émelygéssel, hányingerrel. Enyhe fájdalom esetén a recept nélkül is kapható fájdalomcsillapítók hatása is elegendő lehet, szükség esetén hányáscsillapítóval kombinálva. Ha azonban a roham erősebben jelentkezik, akkor elengedhetetlenné válik az orvosi segítség. Ilyen esetekben az ergotamint, a dihydroergotamint vagy a triptánt tartalmazó szerek jöhetnek szóba. Amennyiben havonta kettőnél több migrénes roham jelentkezik, úgy megelőzésként vérnyomáscsökkentőket, antidepresszánsokat, görcsoldókat, magnéziumot és riboflavint is lehet a szükségnek megfelelően alkalmazni.
Szintén rohamokban jelentkező, féloldali fájdalommal jár az emberek kevesebb mint 1 százalékát érintő cluster-fejfájás, amely esetén a kínzó fájdalomhoz egyéb - ugyancsak féloldali - panaszok társulhatnak, így könnyezés, a szem kivörösödése, orrdugulás és orrfolyás. A triptántartalmú, migrénspecifikus gyógyszerek a clusterrohamok kezelésére is hasznosak, ezen felül jó eredményeket lehet elérni oxigén inhalálásával, ezért az érintettek gyakran tartanak otthon oxigénpalackot. A megelőzéshez elérhető egy speciális vérnyomáscsökkentő, amelyet szteroidinfúzióval együtt szoktak alkalmazni a fejfájás-ambulanciákon.
Másodlagos fejfájások esetén az alapbetegség kezelése a legfontosabb. Érdemes továbbá megemlíteni, hogy primer fejfájások esetén sem csupán a gyógyszeres terápia jelent megoldást, hanem általában életmódbeli változtatások is szükségesek a valódi és tartós javuláshoz.