Visszatérő hangszálgyulladás: komoly oka is lehet

Az életmód és a hangképzési hiba mellett a visszatérő hangszálgyulladás hátterében gyakran kimutatható valamilyen krónikus betegség is.

Ha időről időre némaságra kényszerülünk a hangszálgyulladás miatt, fontos kideríteni, hogy mi okozza a kiújuló panaszokat. A gyakori gyulladás nem pusztán kellemetlen, de a háttérben álló komolyabb rendellenességeket jelezhet. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mi okozhatja a kiújuló panaszokat.

Hangszálgyulladás légúti tünetek nélkül

Ha nátha, torokfájás mellett jelentkezik hangszálgyulladás, akkor nagy valószínűséggel a felső légúti betegség következménye. Amennyiben azonban minden egyéb légúti tünet nélkül alakul ki, akkor a háttérben rendszerint találni lehet valamilyen nem fertőzéses eredetű kiváltó okot – magyarázza a kiújuló hangszálgyulladás lehetséges okait dr. Holpert Valéria.

hangszálgyulladás
Visszatérő hangszálgyulladás esetén fontos kideríteni a mögöttes okot. Fotó: Getty Images

Életmódbeli tényező, hangképzési probléma vagy betegség

A visszatérő hangszálgyulladás szempontjából a leginkább veszélyeztetett csoportba az olyan munkakörben dolgozók tartoznak, akik sokat használják a hangjukat, mint például a tanárok, előadók, énekesek, ügyfélszolgálaton dolgozók vagy értékesítéssel foglalkozó személyek.

Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy nem önmagában a sok beszéd jelent rizikót, hanem az, ha ehhez valamilyen hangképzési hiba is társul. Ez ugyanis az egész napos beszéd mellett jelentős megerőltetést, plusz terhelést jelent a hangszálak számára. A helyzet súlyosbodik, ha valaki még kevés folyadékot is fogyaszt; a hangszálaknak a fokozott terhelés mellett még inkább szüksége van hidratálásra.

Az életmód, a hangképzési hiba mellett a visszatérő hangszálgyulladás hátterében gyakran kimutatható valamilyen krónikus betegség is. Erre figyelmeztethet, ha krónikus rekedtséget is tapasztalunk a kiújuló hangszálprobléma mellett. Ilyen esetben például hangszálcsomó, reflux vagy daganatos elváltozás is állhat a háttérben.

Visszatérő panaszok esetén nem elég a tüneti kezelés

Ismétlődő hangszálgyulladás vagy tartós rekedtség esetén forduljunk fül-orr-gégészhez, foniáterhez, aki a hangszálak állapotát a megfelelő vizsgálatok – például gégetükrözés, endoszkópia vagy stroboszkópia – segítségével pontosan fel tudja térképezni.

Ezek segítségével tisztázni lehet, ha hangképzési hiba, hangszalagcsomó van a háttérben, illetve egyéb krónikus betegségek lehetősége áll fenn, de a gége, a garat, és a hangszalagok területén kialakult daganatos elváltozás is felfedezhető. Az orvosi kivizsgálást tehát nem érdemes halogatni panaszok esetén, különösen, ha dohányzás mellett jelentkeznek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra