Koronavírus: ijesztően sok a hazugság

A COVID-19 koronavírusos betegség pillanatnyilag a világ egyik legnagyobb problémája. Nem csoda, ha mítoszok sokasága veszi körül. Ezek között akadnak olyanok is, amelyek tudományosnak látszó érvek mögé bújva terjesztenek veszélyes valótlanságokat. A WHO fel is sorolt egy tucatnyit, amelyeket jobb azonnal felismerni.

A SARS-CoV-2 koronavírus által okozott COVID-19 betegséggel kapcsolatos legnagyobb hazugságot mára látványosan megcáfolta az élet. Ez arról szólt, hogy a betegséget ázsiaiak terjesztik, és migránsok hurcolhatják szét a világon. A vírus - ahogy ezt a vesztegzár alá helyezett Diamond Princess luxus óceánjárón történt megbetegedések, vagy a járvány olaszországi kibontakozása is mutatta, - bármilyen emberről átterjedhet egy másikra, és repülőgéppel közlekedő turisták, illetve üzleti ügyekben utazók segítségével terjedt el globálisan. Jobb a tényekkel szembenézni, amiben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hamis mítoszokról, és rossz megoldásokról szóló listája is segít.

fokhagyma
Afokhagymalehet, hogy megvéd a vámpíroktól, de a koronavírust nem tartja távol - Fotó: Getty Images

1. mítosz: A kézszárítók elpusztíthatják az új koronavírust.

Szó sincs róla. A kézszárítók nem hatékonyak az új koronavírussal szemben. A COVID-19 elleni védekezés legjobb módja a gyakori kézmosás (vagy alkoholos kézfertőtlenítő használata), majd papírtörlő vagy meleg levegő segítségével való kézszárítás.

2. mítosz: Az ultraibolya fertőtlenítő lámpa elpusztíthatja a koronavírust.

Az igaz, hogy egyes kórházak a különféle felületeken megtapadó mikrobák ellen ultraibolya fényt használnak - például a műtőkben vagy a laboratóriumokban -, de a WHO szerint az UV-lámpákat soha nem szabad a kéz vagy a bőr sterilizálására használni, mivel bőrirritációt okozhatnak.

3. mítosz: A hőszkennerek hatékonyan kiszűrik a koronavírussal fertőzött embereket.

Igaz, hogy kiszűrhetik a betegek egy részt. A hőszkennerekkel azonban csak a lázas embereket lehet megtalálni, akiknek magasabb a testhőmérsékletük a normálisnál. A láz egyrészt nem csak a COVID-19 miatt szökhet fel, másrészt a koronavírussal megfertőzött személyek a lappangási idő alatt (ami 2-10 nap) még nem mutatnak tüneteket, azaz hőmérsékletük is normális marad. Fontos megjegyezni, hogy több kórokozó, például a jól ismert influenza is a COVID-19-hez hasonló tüneteket okoz. Ezért engedik ki a karanténból azokat a lázas betegeket, akiknél nem igazolódik, hogy az állapotuk a koronavírus miatt alakult ki.

4. mítosz: Ha az egész testünket bepermetezzük alkohollal vagy klórral, az elpusztíthatja a koronavírust.

Az alkohol és a klór permetezése kiváló módszer a felületek fertőtlenítésére, de a vegyi anyagok külső használata nem fogja megölni a vírust, ha valaki már elkapta a fertőzést. Ráadásul az ilyen anyagok irritálhatják a szem és a száj nyálkahártyáját , és (bár ez a kisebb veszély) kárt tehetnek a ruházatban.

5. mítosz: Nem biztonságos Kínából levelet vagy csomagot kapni.

A WHO szerint ez egyszerűen nem igaz. Már korábbi vizsgálatokból kiderült, hogy a koronavírusok közel sem élnek meg annyi ideig a tárgyakon, ameddig egy levél vagy csomag megérkezik Kínából Európába.

Ez a fajta gondolkodás azért is káros, mert hozzájárul országok, népek, kisebb populációk megbélyegzéséhez, s ez nem segít a járvány leküzdésében. A megbélyegzés ugyanis arra kényszerítheti az embereket, hogy elrejtsék a betegségüket, megakadályozza, hogy a rászorulók azonnal egészségügyi ellátást kapjanak, és visszatartja őket az egészséges, normális viselkedéstől. Mindez súlyosabb egészségügyi problémákhoz és a fertőzés terjedésének fenntartásához vezethet a WHO szerint.

6. mítosz: A házikedvencek terjeszthetik tovább a koronavírust.

Noha a házikedvencek elvben valóban terjeszthetik a koronavírus bizonyos formáit, a WHO megerősítette, hogy jelenleg nincs bizonyíték, ami arra utalna, hogy a hobbiállatokat képes lenne megfertőzni a SARS-Cov2 kórokozó , így arra sincs, hogy tovább terjeszthetnék a COVID-19 betegséget.

A szervezet szakértői azonban hangsúlyozzák, hogy a háziállatokkal való érintkezés után mindig fontos szappanos vízzel kezet mosni. Ezzel hatékonyan védekezhetünk a különféle veszélyes mikrobák, például az E.coli és a Salmonella baktériumok ellen, amelyek az állatokról könnyen átkerülhetnek az emberre.

7. mítosz: A tüdőgyulladás elleni oltások megvédhetnek a koronavírus ellen is.

Jelenleg nincs olyan oltás, amely védene a SARS-Cov2 koronavírus ellen. Ez a vírus annyira új és különleges, hogy saját oltást kell kifejleszteni ellene. Habár a kutatók megkísérlik, hogy a lehető leggyorsabban elérhetővé tegyék, a hatékony és biztonságos vakcina előállítása hosszabb folyamat, így korántsem biztos, hogy bevethető lesz a mostani járvány ideje alatt.

Attól azonban, hogy a legúti megbetegedések elleni létező oltások nem akadályozzák meg a COVID-19 kialakulását, még fontos beadatni őket, hiszen azok a betegségek, amelyek ellen megszülettek, nagyon is léteznek és veszélyesek.

8. mítosz: Az orr rendszeres sóoldatos átöblítése segít megelőzni a koronavírus-fertőzését.

Noha az orr sóoldatos öblítése segíthet, hogy gyorsabban gyógyuljunk ki a náthából, de arra nincs semmiféle bizonyíték, hogy ez bármennyire is hatásos volna a légúti megbetegedések, például a COVID-19 ellen. Az orröblítésnél azonban mindig meg kell győződni róla, hogy steril eszközt, illetve folyadékot használunk-e, különben mi magunk okozhatunk valamilyen fertőzést.

9. mítosz: A fokhagyma fogyasztása segíthet megakadályozni a koronavírus-fertőzést.

A fokhagyma elég büdös és olykor csípős az emberi érzékszervek számára, de a mikrobák máshogyan döntenek arról, hogy mi a riasztó a számukra. Ugyan a fokhagymának van antimikrobiális tulajdonsága , de a WHO szerint a jelenlegi járvány során nem találtak rá bizonyítékot, hogy lenne bármilyen gyógynövény, amely védelmet adna a koronavírus ellen.

Minél nagyobbat javulnak az emberek kézmosási szokásai, annál jobban lassíthatjuk a fertőző betegségek terjedését - állítják higiéniával foglalkozó kutatók. Az erről szóló tanulmányukat még a koronavírus-járvány kirobbanása előtt tették közzé, de a szerzők megállapításai minden fertőző betegségre, így a Covid-19-fertőzésre is igazak. A mostani járvány alakulását látva pedig különösen fontos hangsúlyozni a terjedés megelőzésének ezt a módját. Részletek!

10. mítosz: A szezámolajjal való kenegetés megakadályozhatja a koronavírus bejutását a szervezetbe.

A WHO szerint (akár az egész) test szézámolajjal való bedörzsölése biztosan nem tartja távol a koronavírust. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy vannak olyan kémiai fertőtlenítőszerek, amelyek elpusztíthatják a SARS-Cov2-t a különféle felületeken, így a bőrünkön is, de vegyszereket a bőrre kenni kifejezetten veszélyes lehet. A vírus ellen ugyanis olyan anyagok hatásosak, mint a hipó- és egyéb klór alapú fertőtlenítőszerek, az éteres oldószerek, a 75 százalékos etanol, a perecetsav és kloroform.

11. mítosz: Az új koronavírus csak az idősebb embereket betegíti meg.

Az új koronavírus minden korosztályt megfertőzhet válogatás nélkül. Ugyanakkor az idősebb emberek és a már súlyos egészségi problémákkal küzdők (például asztmások, cukorbetegek, szívbetegek) érzékenyebbek a vírusra, náluk könnyebben alakulhat ki súlyos lefolyású betegség .

12. mítosz: Az antibiotikumok hatékonyak az új koronavírus megelőzésében és kezelésében.

Egyértelműen nem. Az antibiotikumok nem hatásosak semmilyen vírus ellen, csak baktériumok elpusztítására lehet alkalmazni őket. A koronavírus (ahogy a neve is mutatja) vírus, azaz antibiotikumokkal semmit nem érünk el.

Habár jelenleg nincs olyan gyógyszer, amelyet kifejezetten a SARS-Cov2 legyőzésére fejlesztettek volna ki, de ez nem jelenti, hogy fegyvertelenek lennénk vele szemben. A WHO szerint a vírussal fertőzött személyeknek a légúti megbetegedések során máskor is alkalmazott ellátást kell kapniuk a tünetek enyhítésére és kezelésére, a súlyos betegségben szenvedőknek pedig a számukra legalkalmasabb (optimalizált) támogató ellátásra van szükségük. Az új koronavírus elleni speciális kezelések kidolgozása folyamatban van . Ezeket részben már klinikai körülmények között tesztelik. Ugyan a járvány komoly fenyegetést jelent, de gyógyszert csak akkor lehet piacra vinni , ha a fejlesztők meggyőződtek annak hatásosságáról és az ártalmatlanságáról. Azaz, nem okoz-e súlyos mellékhatásokat, és az alkalmazása nem jár-e túlzott kockázattal. Ezért a Covid-19-et egycsapásra eltörlő tabletta vagy injekció megjelenésére még várni kell.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra