Új fegyvert találtak a rák ellen

Szervezetünk legfontosabb védvonala az immunrendszer, amely egészséges állapotában sikerrel veszi fel a harcot a kórokozókkal, és a rákos sejtekkel egyaránt. Bizonyos rendellenes sejteknek azonban sikerül épségben maradniuk a test immunreakciói elől elrejtőzve, s ez tumorok kialakulásával fenyegethet. A University College London kutatói lehet, hogy megtalálták a probléma megoldását.

A leggyakrabban az úgynevezett proto-onkogének aktiválódása miatt alakulhat ki tumor a szervezetünkben. A szövetregeneráció során ez rendellenes utósejtek képzéséhez vezet, ami még nem feltétlenül jelent gondot. Szervezetünkben naponta mintegy ezer alkalommal keletkeznek ilyen rendellenes sejtek, az immunrendszer azonban felismeri és elpusztítja őket még azelőtt, hogy betegséggé fejlődnének. Bizonyos sejteknek azonban sikerül rejtve maradniuk a szervezet ellenőrzőrendszere elől, a kutatások elsődleges célja, hogy az immunrendszer védekezősejtjei, a limfociták látóterét ezekre is sikerüljön kiterjeszteni.

A tudósok dolgoznak a génmódosított immunsejteken, melyek felvehetik a harcot a rák ellen

Bizonyos immunmoduláló antitestek (checkpoint inhibitorok) használata, mint például a PD-1-gátló pembrolizumab, vagy a nivolumab, már ezen az elven nyújthatnak alternatívát a standard kemoterápiás és radioterápiás kezelés mellett. Ugyanakkor ezek bizonyos mellékhatásokkal járnak, amelyek az egész immunrendszert érinthetik. A legújabb kísérletek a tumorban található, rákos sejteket felfaló T-limfocitákat célozták meg. Ezek DNS-ét változtatták meg úgy, hogy PD-1 receptoruk blokkolásával felismerjék és semlegesítsék a megbúvó tumorsejteket.

Tudósok olyan felturbózott immunsejteket hoztak létre, amelyek a kísérletek során segítettek legyőzni a tumorsejteket. Részletek! fibroszarkóma esetén 20 százalékról 70 százalékra növelték az egerek túlélési esélyeit a hatvan napos kezeléssel. A kutatásokat vezető Dr. Sergio Quezada úgy nyilatkozott: ezzel az izgalmas felfedezéssel talán sikerült egy kiskaput találni a rák védőrendszerén, mégpedig az ellene küzdő immunsejtek felerősítésével.

Forrás: BBC

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra