Sokan hisznek a legelképesztőbb rákmítoszokban

Egy friss tanulmány szerint az interneten terjedő álhírek miatt milliók hisznek a legelképesztőbb rákmítoszokban - miközben nincsenek tisztában a valódi kockázati tényezőkkel.

A University College London (UCL) és a Leeds Egyetem kutatói 1330 ember között végeztek felmérést, amelyből kiderült, hogy a megkérdezettek

  • 43 százaléka szerint a stressz,
  • 42 százaléka szerint az élelimszer-adalékanyagok,
  • 35 százaléka szerint az elektromágneses frekvenciák,
  • 34 százaléka szerint a genetikailag módosított élelmiszerek fogyasztása,
  • 19 százaléka szerint a mikrohullámú sütők,
  • 15 százaléka szerint pedig a palackozott vizek fogyasztása okoz rákot.

A stressz és a rák Számos kutatást végeztek már a témában, hogy kiderítsék, a stresszes életmód kapcsolatban áll-e a daganatos betegségek kialakulásával, ám a feltevést máig nem tudták tudományosan bizonyítani. Az viszont tény, hogy a stresszes emberek gyakran élnek egészségtelenül: túlzásba viszik a dohányzást, az evést vagy akár az alkoholfogyasztást is, ezek a szokások pedig növelhetik a rák kockázatát.

Aggodalmukat mind ez idáig tudományosan soha nem támasztották alá, magyarán egyik fenti tényezőről sem bizonyosodott még be, hogy rákkeltő lenne, sok ember mégis fél tőlük. A kutatók szerint ennek legfőbb oka, hogy az interneten rengeteg különféle áltudományos oldal létezik, amelyek híreit az emberek előszeretettel megosztogatják a közösségi oldalakon - így terjesztve a gyakran veszélyes álhíreket.

Az interneten terjedő álhírek miatt milliók hisznek a legelképesztőbb rákmítoszokban
Álhírek miatt milliók hisznek a legelképesztőbb rákmítoszokban

Ezzel szemben vannak olyan faktorok, amelyekről ma már jól tudjuk, hogy valóban szerepet játszanak a daganatos betegségek kialakulásában, és amelyek kiiktatása nagy szerepet játszana a megelőzésben. Ilyen faktor a dohányzás, a túlsúly és az UV-sugárzás.

A kutatásban egyébként erre a három tényezőre is rákérdeztek. A résztvevők 88 százaléka helyesen válaszolta, hogy a dohányzás rákot okoz, 80 százalékuk azt is tudta, hogy a passzív dohányzás is rizikófaktor, 60 százalékuk pedig helyesen mondta, hogy a napégés is veszélyes lehet.

Dr. Samuel Smith, a tanulmány egyik társszerzője az eredményekről így nyilatkozott: "Aggasztó, hogy sok ember olyan kockázati tényezőkben hisz, amelyek tudományosan egyáltalán nem megalapozottak. Fontos, hogy műveljük az embereket a témában: segítenünk kell nekik, hogy megkapják a megfelelő tájékoztatást, és úgy hozzanak tudatos döntéseket az életmódjukról." Bár a tanulmány szerint akik a különféle rákmítoszokban hisznek, nem feltétlenül éltek a betegség szempontjából kockázatosabb életmódot, de azok közül, akik tisztában voltak a valódi rizikófaktorokkal, sokkal kevesebben dohányoztak.

Szakértők szerint egyébként 10-ből 4 rákos megbetegedést meg lehetne előzni, ha az emberek változtatnának életmódjukon: egészségesen étkeznének, rendszeresen mozognának, és abbahagynák a dohányzást. A Cancer Research UK szerint 2015-ben a 360 ezer Nagy-Britanniában diagnosztizált daganatos betegségből mintegy 135 500 esetet el lehetett volna kerülni ezekkel a változtatásokkal.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra