Lesújtó jelentés készült a hazai rákkezelésről

A daganatos betegek ellátására fordított kiadások messze elmaradnak Magyarországon az európai uniós átlagtól, miközben népességarányosan itthon a legmagasabb rák okozta halálesetek száma – derült ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által a közelmúltban közzétett országjelentésből.

Az OECD az Európai Bizottsággal közösen készítette el összesen 29 európai ország, köztük az Európai Unió 27 tagállama, valamint Izland és Norvégia országprofilját a daganatos betegek ellátása körülményeiről. A február elsején kiadott jelentés nem fest túl előnyös képet a magyar helyzetről. Mint azt a napi.hu írja, az OECD 2018-as adatai alapján Magyarország csupán 226 eurót költött fejenként a rákbetegekre, ami alig több mint kétharmada a 326 eurós uniós átlagnak. A kiadások mintegy fele a betegek ellátására, azon belül is többségében a gyógyszereikkel kapcsolatos költségekre ment el.

orvos, beteg, onkológia
Az OECD friss jelentése lesújtó képet fest a daganatos betegek hazai ellátásáról. Fotó: illusztráció, Getty Images

A jelentés kiemeli, hogy a magyar egészségügyben tapasztalható szakemberhiány jelentős területi egyenlőtlenségeket eredményez a daganatos betegek ellátásában. A regionális és megyei központokban is humánerőforrás-hiánnyal kell számolni, lényegében csak az Országos Onkológiai Intézet rendelkezik elegendő onkológussal, radiológussal. Ezenkívül nagy hiányosságok vannak a palliatív ellátás területén is. Hospice ellátáshoz például a rászoruló betegek alig harmada jut az országban, és átlagosan ahhoz is csupán kevesebb mint egy hónapig.

Eközben a rák okozta halálozások száma itthon a legmagasabb Európában. Százezer főre vetítve 328 hazai halálesetet regisztráltak 2019-ben e betegségcsoporttal kapcsolatban, miközben az uniós átlag csak 247 haláleset volt. Az újonnan diagnosztizált daganatos megbetegedések száma ugyancsak meghaladja az EU átlagát: 2020-ban 100 ezer lakosra vetítve 623 friss diagnózis született Magyarországon, szemben az 569-es kontinentális átlaggal. A magyar nőknél az emlőrák, a férfiaknál a prosztatarák a leggyakoribb daganattípus. Az OECD-jelentés szerint a kedvezőtlen adatok mögött olyan kockázati tényezők húzódnak meg, mint a helytelen táplálkozási szokásokból eredő elhízás, a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, valamint a légszennyezettség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra