Ez is befolyásolja a COVID-19 súlyosságát

Azt már régóta tudjuk, hogy egyes krónikus betegségek - egyebek mellett a cukorbetegség is - megnövelik a súlyos COVID-19 kialakulásának, illetve a szövődmények miatti elhalálozásnak a kockázatát. Úgy tűnik azonban, hogy a rizikó szempontjából nagyon sokat számít, hogy 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel küzdünk-e.

A kóházi kezelésre szoruló koronavírus -fertőzöttek közül nagyobb eséllyel halnak meg a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdő személyek, mint azok, akik 1-es típusú diabéteszben szenvednek - állapította meg egy friss kutatás, amelynek részletei az EurekAlerten jelentek meg . Emellett több egyéb súlyosbító tényezőt is megneveztek a szakértők.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
Nem mindegy, hogy 1-es vagy 2-es típusú diabétesszel küzdünk-e.Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Fontos, hogy kezeltessük a diabéteszt

Több mint ezer COVID-19-beteg adatait vizsgálták meg brit kutatók. Az alanyok 7,5 százaléka intenzív osztályra került, 24 százalékuk pedig a kórházba szállítása után egy héten belül meghalt. A szakemberek megállapították, hogy a 2-es típusú diabétesszel küzdők 2,5-szer nagyobb eséllyel hunytak el a kórházba kerülést követő egy héten belül, mint az 1-es típusú cukorbetegséggel érintettek. Ennek oka valószínűleg az, hogy a 2-es típusú diabétesz jellemzően az idősebbek körében fordul elő, és több más kockázati tényezőt is maga után von.

Manapság az egyik legtöbb embert érdeklő kérdés az, hogy a fertőzés vajon ronthat-e hosszú távon a cukorbetegségen, illetve okozhatja-e közvetlenül a diabétesz kialakulását . Mutatjuk a szakértő véleményét.

A kutatók egyúttal felhívták a figyelmet a jól kordában tartott vércukorszint fontosságára: a diabétesz megfelelő kezelésével a koronavírus-fertőzés tünetei is enyhébbek lehetnek.

További rizikófaktorok is vannak

A tanulmány szerint azonban nemcsak a 2-es típusú diabétesz, hanem az idősebb életkor, a magas C-reaktív fehérje (CRP) kombinációja, és a krónikus vesebetegség is jelentősen növeli a COVID-19 halálos végkimenetelének esélyét. Emellett az is kiderült, hogy a testtömegindex (BMI) viszont - a korábbi feltételezésekkel szemben - nem igazán befolyásolja a fertőzés súlyosságát.

Észrevétlenül alakulhat ki egyeseknél 2-es típusú diabétesz a koronavírus-fertőzés után. Kutatók vizsgálják az okokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra