Elsősegélynyújtás cukorbetegeknek

A cukorbetegséggel összefüggő, akut szénhidrát-anyagcserezavarok: a hipoglikémiás, a ketoacidotikus, a hiperozmoláris kóma és a tejsav-acidózis, azonnali beavatkozást, esetenként intenzív osztályon történő kezelést igénylő életveszélyes állapotok.

A hipoglikémiás kóma

A váratlanul kórosan csökkent vércukorszint, a diabétesz életet veszélyeztető szövődménye, amelyet leggyakrabban az inzulinadagolás hibája, diétahiba, alkoholfogyasztás, a szokásosnál nagyobb fizikai aktivitás, veseelégtelenség és a gyógyszer-kölcsönhatások váltanak ki. Különösen súlyos, elhúzódó hipoglikémiát váltanak ki a szulfonamidok, ha a beteg a gyógyszert beveszi, de nem táplálkozik megfelelően. A szervezet a hipoglikémia ellen az ún. kontrainzuláris hormonok (növekedési hormon, mellékvesekéreg szteroidok, adrenalin, noradrenalin) fokozott elválasztásával reagál. Súlyos hipoglikémia akkor alakul ki, ha az alacsony vércukorszintre elégtelen a glukagon- vagy epinefrin- elválasztás.

Mik a hipoglikémiás kóma tünetei?

Ha a cukorbeteg elkezd verejtékezni, remegni, zsibbadni, szívdobogás-érzése van, egyértelmű, hogy szervezete ezekkel a szimpatikus idegrendszeri tünetekkel jelzi a vércukorszint leesését. Az éhség, a nyáladzás pedig a paraszimpatikus idegrendszeri tünetek közé tartoznak.

Amikor fejfájás, koncentráló-képesség csökkenés, gyengeség, negativizmus, eszméletvesztés, görcsök jelentkeznek, ezek már a neuroglikopénia legsúlyosabb tünetei. A hipoglikémia veszélyére már 3,5 mmol/l vércukorszint körül fel kell hívni a betegek figyelmét. A súlyos diabétesszel összefüggő idegrendszeri tünetek 2,2 mmol/l-2,7 mmol/l között észlelhetők.

Elsősegélynyújtás hipoglikémiás kómánál

Elsődleges feladat a vércukorszint emelése. Eszméleten levő betegnél ezt 10-20 gr gyorsan felszívódó szénhidráttal lehet elérni. Ilyenek az egyszerű cukrok (kockacukor, szőlőcukor, kevés vízben oldott kristálycukor tömény oldata, gyümölcslé, tej stb). Ezek a szénhidrátok bár gyorsan megemelik a vércukorszintet, gyorsan feldolgozódnak, nem képesek azt stabilizálni. Éppen ezért, amikor a beteg már jobban van, el kell fogyasztania lassabban felszívódó - keményítő tartalmú - szénhidrátot is, kekszet , kenyeret, valamilyen péksüteményt.

Eszméleten levő betegnél a vércukorszint emelését 10-20 gramm gyorsan felszívódó szénhidráttal lehet elérni

Eszméleten levő betegnél a vércukorszint emelését 10-20 gramm gyorsan felszívódó szénhidráttal lehet elérni Ha a hipoglikémia már olyan fokú, hogy a beteg nem táplálható, görcsöl vagy eszméletlen, az izomba glukagon injekciót szoktak adni. A glukagon injekció 1 mg-os kiszerelésben írható fel a cukorbetegek részére, egyelőre csak ampullás kiszerelési formában. Pár percen belül hat, a beteg képes táplálkozni, és így el tudja fogyasztani a szükséges szénhidrátmennyiséget. Vigyázni kell arra, hogy az ampulla ne legyen lejárt. Ha többször adagolják a hipoglikémia kezelésére, a glukagon elveszíti hatékonyságát.

Nem adható glukagon, ha jelentős alkoholfogyasztás valószínűsíthető.

A súlyos görcsölő, eszméletlen betegnek 20-30 ml 30-50%-os glukóz-oldatot kell kapnia.

Eszméletlen állapotban a beteg itatgatása, etetgetése tilos, mert nem tud nyelni, és étel kerülhet légcsövébe.

Görcsölő betegnél vigyázni kell, hogy ne verje be a fejét, ne törje el végtagjait. Érthető okokból speciális problémát jelent az éjszakai, alvás alatt jelentkező hipoglikémia.

Ha a beteg éjszakai verejtékezésről, köhögésről, nyugtalanságról, szapora szívverésről számol be, a vércukorvizsgálat az éjszaka közepén is feltétlenül elvégzendő.

A ketoacidotikus kóma

E kóma az 1-es típusú (inzulinfüggő) cukorbetegség akut zavara. A klinikai képet az abszolút vagy relatív inzulinhiány miatt a veseküszöb fölé (10 mmol/l) emelkedett vércukorszint következményei hozzák létre. Azaz ekkor a vizelet is édes, mert a vese nem tudja visszaszívni a szűrletbe került rengeteg cukrot, csak egy részét.

Kiváltó tényezői között elsősorban a diétahiba, az inzulinadag csökkentése, netán elhagyása. Egyéb betegségek okozta inzulinrezisztencia is szóba jöhet, különböző fertőzések (tüdőgyulladás, húgyúti fertőzés, agyhártyagyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás stb.), szív-érrendszeri megbetegedések, hormonális betegségek, trauma, terhesség , stressz. Ismeretlen az oka az esetek csaknem felében, pontosan 43 százalékában. A ketoacidotikus kómás esetek 20-30 százalékában ez az első tünete a cukorbetegségnek.

Az emelkedett vércukorszinttel járó tünetek

Nagyfokú fáradtság, bő vizelés, olthatatlan szomjúságérzet, acetonos szagú lehelet, émelygés, hányás, az ún. Kussmaul-légzés . Ilyenkor az elsavasodott vér kémhatását a szervezet az intenzívebb légzéssel, egészen konkrétan a szén-dioxid minél gyorsabb kilégzésével próbálja visszaállítani. A légvételek ennél fogva erőltetetten mélyek és szaporák, hallható hangokkal járók. További tünetek hosszabb távon a fogyás, kiszáradás, alacsony vérnyomás, szapora szívverés, melyek szintén ketoacidózisra hívják fel a figyelmet.

A főleg gyerekeken jelentkező hasi fájdalom akut hasi kórképet utánozhat.

Az inzulinhiány aktiválja a glukóz-felszabadulást az izmok és a máj glikogénraktáraiból, valamint a fehérjelebomlást aminosavakra, melyből új glukóz keletkezik. Aktiválódik a zsírlebontás (lipolízis), szabad zsírsavak keletkeznek. A szabad zsírsavakból ketontestek szaporodnak fel, melyek ketonvizelést eredményeznek, összességében úgy hívjuk: metabolikus acidózis alakul ki. Csökken a vérplazma térfogata, ami keringési elégtelenséghez és ennek tüneteihez vezet.

Az inzulinterápia bevezetése után a ketoacidotikus kómák száma jelentősen csökkent. Ugyanakkor a már kialakult súlyos ketoacidózis, még - mind a mai napig - az életet hirtelen és súlyosan veszélyeztető betegségek közé tartozik.

A ketoacidotikus kóma kezelése

Az első szakasz a beteg intenzív kezelése, csakis a kezelésben jártas szakember segítségével. Ilyen esetben tehát mindenképpen orvost kell hívni, aki minden bizonnyal a megfelelő berendezések és vizsgálatok segítségével pontosan meg tudja állapítani a kómát előidéző háttérbetegséget. A második szakaszban már nem szükséges az intenzív osztályos megfigyelés és monitorozás, hanem szoros ellenőrzés mellett az anyagcsere stabilizálása történik, majd a beteg folyamatosan alkalmassá válik a hazabocsátásra és az otthoni kezelésre.

A hiperozmoláris kóma

A 2-es típusú (időskori) cukorbetegség akut zavara a hiperozmoláris kóma. Oka a relatív inzulin hiány. Extrém vércukorszint és ozmolalitás emelkedéssel jár (1 mmol vércukorszint emelkedés = 1 mosmol emelkedés). Gyakoribb kiváltó tényezői különböző fertőzések, agyi történés, hasnyálmirigy-gyulladás, vesebetegség, gyógyszerek (szteroid, citosztatikum, thiazid).

Klinikai tünetei a bő vizelés, kiszáradás, zavartság és a kóma. Kezelése elsősorban folyadékpótlással - infúzióban a szervezet nátrium-szintjétől függően 0,45 vagy 0,9 %-os NaCl-oldatot adnak, intravénás inzulinadagolással (2-4 E óránként) intravénásan, valamint káliumpótlással, valamint szükség szerinti kiegészítő-terápiákkal történik.

Tejsav-acidózis (lakt-acidózis)

Cukorbetegségben meglehetősen ritka a tejsav-felhalmozódás miatt létrejövő tejsav-acidózis előfordulása. Leggyakrabban kellően nem ellenőrzött biguanid-kezelés, ritkábban anaerob viszonyokat kiváltó akut betegség következtében alakul ki.

A tejsav normális anyagcsere-termék, mely az ún. a glikolízis során keletkezik, és a májban a Cori-körnek nevezett biokémiai folyamatban glukózzá alakul. Normális vérszintje 0,4-1,2 mmol/l. Tejsav-acidózis esetén a vér pH-értéke általában 7,3-nál alacsonyabb, csökkent a bikarbonát-, és emelkedett (5 mmol/l feletti) a tejsav vérszintje. Jellemző a ketontestek hiánya.

A tejsav-acidózis kezelésében rendkívül fontos annak ismerete, hogy idős cukorbetegeknél kerülendő a biguanid adása keringési, légzőszervi (hypoxiás) és májbetegség fennállásakor!

Bikarbonát-infúzió adása szükséges, akár több száz mEq-nyi mennyiségben. Szükség lehet oxigén adására, peritóneális dialízisre vagy hemodialízis elvégzésére is.

Forrás: Somogyi Anikó dr. Korányi László dr.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra