Egyes ételek és italok befolyásolhatják a vér kortizolszintjét. A stresszhormonként ismert kortizolt a szervezet termeli, és számos funkcióhoz elengedhetetlenül szükséges: többek között az anyagcsere, az energiaszint, a szívműködés, a vérnyomás, a légzés fenntartásához folyamatosan kiegyensúlyozott mennyiségű kortizolra van szükség a véráramban.
A stressz viszont rövid ideig tartó kiugrásokat okozhat a vér kortizolszintjében, és egyes betegségek az ideálisnál magasabbra vihetik az értékét. Ezen kívül a táplálkozás is befolyásolhatja a stresszhelyzetekre adott reakciókat, és egyes ételek és italok emelhetik a kortizolszintet - írja a VerywellHealth.com.
Sok szénhidrát
Egyes szénhidráttípusok túlzásba vitele a vércukorszint hirtelen emelkedését okozhatják; a szervezet erre válaszul átmenetileg több kortizolt termelhet. Ezért is érdemes a hozzáadott cukrokból - a vércukorszint gyors emelkedését okozó szénhidrátok egyik forrásából - kevesebbet fogyasztani.
Koffein
A koffein is megnövelheti átmenetileg a kortizolszintet: ezt főleg olyan embereknél figyelték meg, akik nem fogyasztják rendszeresen. Azoknak, akik naponta többször is isznak koffeintartalmú italt, általában délután lesz magasabb a kortizolszintjük.
Alkohol
Az alkohol is a kortizol felszabadulását okozza rövid távon. Mind a sok ivás, mind a másnaposság okozhat rövid kortizolszint-ugrásokat.
Innen látható, ha magas a kortizol
Több testi tünetei is lehet annak, ha megugrik a kortizolszintünk:
- zaklatottság, szorongás érzése,
- alvászavar,
- szapora szívverés,
- magas vérnyomás,
- súlygyarapodás,
- csökkent immunitás.
Az, hogy miből mennyit és mikor eszünk, hatással lehet az érzéseinkre, arra is, hogy a stresszt hogyan érzékeljük. Ha bizonyos ideig nem eszünk, például mert böjtölünk, vagy valamilyen beavatkozás miatt éhgyomorra van szükség, akkor is megnőhet átmenetileg a kortizol szintje.
Ugyanakkor egy egészséges, kiegyensúlyozott étrend segíthet lejjebb vinni a kortizol szintjét. A gyümölcsök és zöldségek gazdagok tápanyagokban és antioxidánsokban, ezért ezek mind az inzulinra, mind a kortizolra is pozitív hatással lehetnek.
A stressz ráadásul stresszevéshez is vezethet: sokan az ételekhez fordulnak, amikor szorongással, szomorúsággal vagy csalódással küzdenek. Ilyenkor gyakran édességekből vagy sült ételekből fogyasztanak többet az érintettek - ezek pedig csak tovább növelhetik a vér kortizolszintjét.
A terhesség is hatással van rá
A terhesség alatti kortizolszintek mind az anyára, mind a magzatra hatással vannak. Ha túl magas, akkor nagyobb lehet a kockázata annak, hogy alacsony lesz születési súly, illetve növekedési problémák is kialakulhatnak.
A stabil vagy optimális anyai kortizolszinthez a B1-vitamin, a B6-vitamin, a C-vitamin, a vas és a réz járulhat hozzá. A zöldségek pedig a magzat alacsonyabb kortizolszintjét okozhatják.