Nőket támadó véralvadási zavar

Létezik egy autoimmun betegség, amely nemcsak trombózist eredményezhet, hanem gyakran vetéléseket is okoz.

Az antifoszfolipid szindróma (APS) autoimmun betegség, amelynek jellemzője, hogy az immunrendszer hibás működése a véralvadási rendszer foszfolipidjei (illetve foszfolipidekhez kapcsolt fehérjéi) ellen termel antitesteket: ezek az antifoszfolipid antitestek. Az antifoszfolipid antitestek azután a vér alvadási zavarához, mégpedig fokozott véralvadáshoz vezetnek. Ilyenformán az antifoszfolipid szindróma a trombózishajlam egyik fontos oka. Az érintettek többsége fiatalabb nő. A betegséget tehát az immunrendszer hibás működése okozza, ugyanakkor nem tudjuk, hogy magát az autoimmun betegséget mi indítja el. Ellenben jó hír, hogy a betegség minden esetben szerzett, vagyis nem lehet sem örökölni, sem pedig továbbörökíteni.

Vérhígítókra lehet szükség
Vérhígítókra lehet szükség

Az antifoszfolipid szindróma tünete a vénás vagy artériás trombózis (beleértve a tüdőembóliát, a stroke-ot és a szívinfarktust), illetve az ismételt vetélés lehet. Vannak tünetek, amelyek utalhatnak rá: a furcsán márványozott bőrrajzolat például nagyon feltűnő is lehet. Mindazonáltal a diagnózis fölállítása elég komplex feladat. Egyrészt szükség van szerológiai vizsgálatra, amely közvetlenül kimutatja az antitesteket, másfelől alvadási vizsgálat is kell. Ami a kezelést illeti, az orvosok kezében az egyetlen eszköz, hogy az antitestek miatt kibillent alvadási rendszert alvadásgátló gyógyszerekkel - laikus szóhasználattal élve vérhígítókkal - visszabillentsék.

A pozitív laboreredmények egyébként még nem feltétlenül jelentenek komoly problémát - erről és az antifoszfolipid szindróma egyéb jellemzőiről Betegségek A-Z rovatunkban olvashatnak részletes cikket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +12 °C
Minimum: +3 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése tovább csökken, főként az Északi-középhegység tágabb környezetében, valamint a kevésbé szeles déli körzetekben tartósabban megmaradhat, másutt viszont változóan felhős időre van kilátás több-kevesebb napsütéssel. A ködös tájakon előfordulhat szitálás, illetve késő délutántól északnyugaton kisebb eső, zápor is. Többfelé élénk, az Északnyugat-Dunántúlon időnként erős lesz a déli, délnyugati szél, de késő délutánra, estére átmenetileg mindenütt mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 11 és 16 fok között alakul, de a tartósan borult, párás vidékeken akár jócskán 10 fok alatt maradhat a csúcsérték. Késő estére 0 és +8 fok közé hűl le a levegő. Egyelőre folytatódik a tavasz a télben.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra