APS is állhat a sorozatos vetélések hátterében
A terhesség az egyik legcsodálatosabb időszak egy nő életében. Sajnos egyes kismamáknak újra és újra át kell élniük a poklot, a vetélések és akár a halvaszülés kockázatát csak azért, mert nem kerül felismerésre az antifoszfolipid szidróma (APS)
Életviteli tanácsok trombózishajlam esetén
Esetenként ki lehet deríteni, hogy valaki hajlamos-e a trombózisra, és ezt érdemes is megtenni, különösen, ha volt már beteg a családban. Ennek a tudásnak a birtokában ugyanis egyszerűen alakíthatunk az életmódunkon! Kattintson!Az antifoszfolipid szindróma esetében arról van szó, hogy, könnyebben keletkezik trombus az erekben, akár az agyi erekben is, stroke-t okozva. Leggyakrabban a végtagok mélyvénás rendszerében alakul ki a trombózis, és a véralvadék leszakadásával könnyen okozhat súlyos tüdőembóliát. Létrejöhet véralvadék az artériákban is, ez szívinfarktust okoz.

Az APS veszélyt jelent a terhes nőkre nézve
A terhességi antifoszfolipid szindróma tünetei
Mivel a betegség kialakulását, súlyosbodását indukálhatja a terhesség, így a babavárást is erősen megkeserítheti. A magzatra nézve lehetnek súlyos következmények:- sorozatos vetélés
- halva születés
- koraszülés
- fejlődésben a magzat visszamarad, ritkán fejlődési rendellenesség is kialakulhat
- mélyvénás trombózis
- tüdőembólia
- stroke
Dr. Szélessy Zsuzsanna elmondta, hogy az antifoszfolipid szindróma leggyakrabban harminc év körüli nők esetében jelentkezik, vagyis éppen abban a korban, amikor a legtöbb nő a gyermekvállalás mellett dönt.
A betegséget vérvétellel, illetve a vér laborvizsgálatával lehet kimutatni, vagyis a megelőzés az egyetlen fegyver a kezünkben. Ha fény derül a kór meglétére, akkor a kismama véralvadást gátló kezelésben részesül, amellyel a szakember a véralvadási folyamatokat képes befolyásolni, így minden esély megvan arra, hogy egy egészséges kismama örülhessen az egészséges gyermekének.
Forrás: Trombózisközpont
Értékelje a cikket!