Mit tehetünk a stroke ellen?

A tapasztalatok szerint a stroke többnyire hirtelen, gyakran a semmiből alakul ki, ami azonban nem teljesen igaz. Vannak korai jelei, de nem is kell ezekre hagyatkozni, ugyanis már az életmódból megállapítható, mekkora valakinél a stroke kockázata.

Amit tudunk befolyásolni, és amit nem

A stroke kialakulásának vannak olyan tényezői, amit tudunk, és olyanok is, amelyet nem tudunk befolyásolni. Utóbbihoz tartozik a kor és a genetikai adottságok, hiszen minél idősebb valaki, annál nagyobb a stroke kockázata, a genetikai adottságokkal pedig nem lehet mit kezdeni.

A légszennyezés növeli az agyvérzés kockázatát egy világméretű kutatás szerint. A szennyezett levegő majdnem hárommal csökkenti az egészségesen leélt évek számát - állapította meg az eddigi legnagyobb felmérés, mely a stroke kockázati tényezőit kereste.

A nehezen befolyásolható területek közé sorolható még a környezetünk hatása. Egy tanulmány szerint a levegőben szálló toxikus részecskék mintegy harmadával növelik a stroke kockázatát, márpedig azt nem tudjuk alakítani, hogy a körúton mekkora a szálló por koncentrációja. Legfeljebb annyit tehetünk, hogy kerüljük ezeket a helyeket, és a reggeli futáshoz sem a statisztikák által szennyezettnek vagy veszélyeztetettnek minősített városrészt választunk.

A legfontosabb tényező azonban az, amit magunk is befolyásolni, alakítani tudunk. Ez egyrészt egészséges életmódot jelent, másrészt odafigyelést az olyan krónikus betegségek elkerülésére, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, vagy a szívritmuszavar. Ez már csak azért sem lehetetlen feladat, mert a magas vérnyomást eredményesen lehet gyógyszerekkel normális értéken tartani, a cukorbetegség is kezelhető, és a szívbetegségekre is létezik orvosi megoldás.

Az alábbi tizenegy módszerrel sokat tehetünk azért, hogy a stroke kockázatát csökkentsük

1. Hagyjuk abba a dohányzást! Már napi egy szál is növeli a stroke kockázatát, és tény, hogy a nem dohányzók lényegesen ritkábban kapnak stroke-ot. Súlyosbítja a helyzetet, ha a dohányos gyógyszereket szed és/vagy túlsúlyos.

2. Kerüljük a passzív dohányzást is! A passzív dohányzás egy több mint húszezer emberre kiterjedő kutatás szerint több mint harminc százalékkal növeli a stroke kockázatát.

3. Rendszeresen ellenőrizzük a vérnyomásunkat! Még akkor is, ha egyébként nincs magas vérnyomásunk. Mivel nem jár fájdalommal, az egyetlen mód, hogy észrevegyük, a rendszeres mérés. Egyébként ez a stroke első számú kockázati tényezője.

4. Ha túlsúlyosak vagyunk, fogyjunk le! Túlsúlyról akkor beszélünk, ha a testtömegindex 25-nél nagyobb.

5. Végezzünk egyórás testmozgást, legalább háromszor egy héten! Ennek nem kell izzasztó tréningnek lennie, lehet túrázás, kocogás, kerékpározás vagy akár egy félórás séta az ebédszünet végén.

A stroke elkerülésére végezzünk egyórás testmozgást, legalább háromszor egy héten
A stroke elkerülésére végezzünk egyórás testmozgást, legalább háromszor egy héten

6. Igyunk kevesebb alkoholt! Aki rendszeresen és sokat iszik, annál mintegy 25 százalékkal nő a stroke kockázata, és a szélütés is gyakrabban lesz halálos kimenetelű, mint azok esetében, akik nem, vagy mértékkel isznak alkoholt. Emellett a stroke kockázata az alkoholfogyasztás utáni első órában kétszer akkora, mint egyébként.

7. Kevesebb zsíros ételt együnk! A telített zsírokat tartalmazó ételek károsítják az ereket, egyen inkább több növényi eredetű zsírt és halat.

8. Évente egyszer ellenőriztessük a vér koleszterinszintjét! Ha ennek mértéke 240 mg/dl, akkor két és félszeresére nő a stroke kockázata. Az alacsony zsírtartalmú étrend és a testmozgás segít, de ha szükséges, koleszterinszint-csökkentő gyógyszert is javasolhat az orvos.

9. Együnk sok friss gyümölcsöt és zöldséget! Nemcsak természetes tápanyagban gazdagok, de gondoskodnak arról, hogy az erek egészségesek maradjanak, a vér ne sűrűsödjön be, és az immunrendszer is megfelelően működjön.

10. Kerüljük a stresszt, és a figyelünk a megfelelő pihenésre! A stroke gyakran valamilyen feszült, stresszes helyzet után következik le.

11. Kávézzunk! Egy tanulmány szerint napi három-öt csésze kávénak stroke-megelőző hatása van. A terhes nők és a magas vérnyomással küzdők legyenek óvatosabbak a koffeinadaggal.

Forrás: focus.de

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható a jellemzően kevés gomoly- és fátyolfelhő mellett, és csak néhol fordulhat elő zápor, esetleg egy-egy zivatar. Az északi szél délelőtt időnként megélénkül, nyugaton helyenként megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 23 és 27 fok között várható. Késő estére 14 és 20 fok közé csökken a hőmérséklet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra