Koronavírus: Hashimoto-betegek is kérhetik a vakcinát?

Már Magyarországon is megkezdődött a koronavírus elleni oltások beadása, de okozhat-e gondot a vakcina az autoimmun pajzsmirigybetegségekkel küzdőknél?

A tavalyi évünket nagyban megnehezítette a koronavírus-járvány, amely számtalan halálos áldozatot követelt világszerte. A vírus megfékezése érdekében már megkezdődtek az oltások, ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogy megkaphatják-e azok is, akik egy bizonyos krónikus betegséggel élnek. Dr. Békési Gábor Phd, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája összefoglalta, vajon az igen gyakori Hashimoto-betegség esetén javasolt-e az oltás.

A Hashimoto-betegség tünetei Az autoimmun eredetű Hashimoto-betegség egy igen gyakori pajzsmirigyprobléma, mely tünetek egész széles skáláját sorakoztathatja fel. A betegek többsége a panaszok miatt akár több orvosnál is megfordulhat, mire kiderül, hogy Hashimoto-betegség áll a rossz közérzetük hátterében. Kattintson a részletekért!

A pajzsmirigyzavaroknak több típusát is megkülönböztetjük, ilyenek a többi között az autoimmun pajzsmirigybetegségek, amelyek járhatnak pajzsmirigyalul- és túlműködéssel egyaránt. A Hashimoto thyreoditis az egyik leggyakoribb pajzsmirigyprobléma, amely a szerv krónikus gyulladásával jár, illetve alulműködést idéz elő. Sokáig lappanghat, így igen gyakori, hogy csak későn derül fény a problémára. Leggyakoribb tünetei közé tartoznak a menstruációs zavarok, meddőség, túlsúly, hajhullás , gyakori székrekedés, csökkent hidegtűrés, fáradékonyság, depresszió, de tünetmentesen is fennállhat a kórfolyamat. A betegség általában élethosszig tartó gyógyszeres terápiával kezelhető, aminek a hiányzó hormonokat kell pótolni.

Hogy hat a koronavírus a pajzsmirigybetegségre?

A koronavírus köztudottan főleg azok számára rejt nagyobb veszélyeket, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek. Szerencsére - a jelenlegi adatok alapján- a Hashimoto thyreoditis-ben szenvedők nem tartoznak a magasabb kockázatú csoportba, nem kapják el könnyebben a vírust, valamint pusztán a pajzsmirigyzavar miatt nem is alakulnak ki náluk súlyosabb tünetek, szövődmények sem.

A pajzsmirigybetegségben szenvedők is bátran regisztrálhatnak a vakcinára. Fotó: Getty Images
A pajzsmirigybetegségben szenvedők is bátran regisztrálhatnak a vakcinára. Fotó: Getty Images

Ennek ellenére természetesen fontos a pajzsmirigy megfelelő kezelése, egyrészt a kellemetlen tünetek miatt, másrészt azért, mert a lelassult anyagcsere következtében létrejövő túlsúly további szövődményeket okozhat (például metabolikus szindróma, diabétesz , magas vérnyomás - ezek már veszélyesek a koronavírus fertőzés szempontjából is). Ha esetleg megfertőződne a vírussal egy Hashimoto-ban szenvedő beteg, az addigi terápiát mindenképpen szükséges folytatni.

Megkaphatják-e a COVID-19 elleni oltást a Hashimoto-betegek?

A COVID-19 elleni oltás igen fontos annak érdekében, hogy vissza lehessen szorítani a járványt. Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőknél azonban felmerülhet, hogy nekik is be lehet-e adatni a vakcinát. "Szerencsére semmi nem indokolja azt, hogy ne lehetne megkapniuk a Hashimoto thyreoditis-ben szenvedőknek a koronavírus elleni oltást, így bátran regisztrálhatnak a vakcinára"- mondja dr. Békési Gábor Phd. Ráadásul, mivel a pajzsmirigy-rendellenességek gyakoriak, bizonyos, hogy a klinikai vizsgálatokban pajzsmirigybetegségben szenvedő betegek is részt vettek, és nem figyeltek meg jelentős káros hatásokat náluk sem - olvasható a British Tyroid Foundation oldalán.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra