Így megelőzhető az Alzheimer-kór?

Azt mondják, a leggyakoribb halálokok közül az Alzheimer-kór az egyetlen, amelyet nem lehet megelőzni, lelassítani vagy gyógyítani. De mit lehet tenni mégis, ami segít elkerülni a demenciát és az Alzheimer-kórt?

Hatalmas mennyiségű kutatási információ áll rendelkezésre, ami elvezethet oda, hogy esetleg késleltethető lesz a betegség kialakulása, lassíthatóvá válik a lefolyása, esetleg még gyógyítani is lehet majd a betegséget, de a ma még mindig nem sikerült azonosítani azokat a mechanizmusokat, amelyekkel ez teljes bizonyossággal elérhető – az amerikai Alzheimer Szövetség szakértői szerint.

Az Alzheimer-kór korai diagnózisa nagyon fontos, hiszen minél hamarabb diagnosztizálják a betegséget, annál könnyebben szinten tartható vagy javítható az állapot. Ismerje fel időben a tüneteket, kattintson! Eközben a probléma növekszik. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy az USA-ban jelenleg 5,3 millió ember él ezzel a betegséggel, de az előrejelzések szerint a számuk 2050-re 16 millióra emelkedik majd. És bár vizsgálatok folynak, a demencia kutatására fordított források messze elmaradnak a rákkutatásba fektetett összegek mögött.

Néhány tanulmány szerint azonban már felcsillant a remény, leginkább a "FINGER kutatásnak", köszönhetően, amelyről tavaly számoltak be először egy koppenhágai nemzetközi konferencián.

A kutatási projekt kétéves klinikai vizsgálatai során az életmódbeli változtatások hatását tanulmányozták 1260 finn 60-77 éves korú páciensen.

A tanulmány kimutatta, hogy a fizikai aktivitás , a táplálkozási tanácsadás, a kognitív képzés és a szociális tevékenység, illetve a szív-egészségügyi kockázati tényezők kézben tartása javította a kognitív teljesítményt. Valamint jó hatással volt azokra a vizsgált végrehajtó funkciókra, mint például a tervezés képessége. Sőt, kimutatható volt a kapcsolat az agyi funkciók és a fizikai mozgás között. Az eredményeket alátámasztják a helyi egészségügyi szolgáltatók, akik Alzheimer-kóros és demenciában szenvedő betegekkel dolgoznak, azaz általánosságban az agy egészsége összefüggésben van az általános egészséggel és jó közérzettel.

A kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás javítja a kognitív teljesítményt

Szakorovosok szerint a legnagyobb hatása annak lenne, amit az orvosok egyébként is állandóan mondanak mindenkinek, hogy ne dohányozzanak, ne igyak alkoholt, adjanak a testmozgásra és tartsanak kiegyensúlyozott étrendet.

Amennyiben szeretne az Alzheimer-kór kezelésével kapcsolatos aktuális innovációkról és fejlesztési irányokról olvasni, kattintson az ide oldalra és olvassa el cikkeinket. A lakosság egészre vetített adatok arra utalnak, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás javítja a kognitív teljesítményt, azaz valószínűleg javítják az agyi teljesítményt Alzheimer-kór vagy a demencia esetében is.

Ez már csak azért is valószínű, mert a mozgás javítja a vér áramlását az egész testben. Illetve a mozgással együtt járó hangulatjavító hatás is védőfaktornak tekinthető. Ugyanakkor azok a betegségek, mint a szívbetegség, magas vérnyomás, cukorbetegség, amelyek rontják a vérkeringést, elősegítik az Alzheimer-kór és a demencia kialakulását is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra