Gyógyszerrel kezelhető a vakbélgyulladás?

A vakbélgyulladás meglehetősen gyakori, évente több százezer embert érint világszerte, és a vakbél eltávolítása mára már rutinműtétnek számít a legtöbb kórházban. Azonban a kutatási eredmények szerint a komplikáció nélküli eseteket műtét helyett gyógyszerrel is lehetne kezelni.

Az egyszerűbb, komplikációmentes vakbélgyulladásos eseteknél sokszor felesleges a műtét, mert antibiotikumokkal is sikeresen lehet kezelni ezt a betegséget.

A Journal of the American Medical Association című szaklapban olvasható tanulmány finn szerzői 530 vakbélgyulladásos beteget véletlenszerűen két csoportba osztottak. Az egyik csoport tagjai, 273 ember műtéten esett át, míg a többi 257 beteg gyógyszeres kezelést kapott: tíz napon keresztül kellett antibiotikumot szedniük.

A vakbélműtétek közül 272 bizonyult sikeresnek, ugyanakkor a gyógyszeres kezelésen átesettek közül 186-nak nem volt szüksége később beavatkozásra. A többieknél, akiket később mégis meg kellett műteni, semmilyen komplikáció nem lépett fel amiatt, hogy közel egy évvel elhalasztották a műtétet.

Ismeri a vakbélgyulladás tüneteit?
Kattintson ide!

Az elmúlt száz évben rutineljárássá vált a gyulladt vakbél eltávolítása, és ezt tartották a vakbélgyulladás egyetlen valódi megoldásának. Az elmúlt évtizedekben azonban pontosabbá vált a diagnosztika, és hatékonyabb, széles spektrumú antibiotikumokat is kifejlesztettek, ez pedig megnyithatja az utat a komplikációmentes vakbélgyulladásos esetek műtét nélküli kezeléséhez.

A vakbél az egyik legrejtélyesebb szervünk, melynek igazi célját még nem sikerült kideríteni a szakembereknek. A legújabb kutatások szerint a féregnyúlványnak nagyon fontos szerepe van az egészséges és kiegyensúlyozott bélflóra fenntartásában, mert olyan otthont nyújthat a baktériumoknak, mely segíti azok szaporodását és fejlődését. Azt sem tudják még pontosan, hogy mi okozhatja a vakbélgyulladást.

A két legvalószínűbb elképzelés szerint vagy egy kívülről érkező fertőzés okozza, vagy pedig "belülről" érkezik a fertőzés, amikor egy darab ki nem ürült széklet a vakbélbe kerül, és ott elfertőződik, gyulladást okoz.

Antibiotikummal is kezelhetővé válhat a vakbélgyulladás

Antibiotikummal is kezelhetővé válhat a vakbélgyulladás

A vakbélgyulladás gyógyszeres kezelésével kapcsolatban nem ez az első kutatás, ugyanakkor nem mindenkit győznek meg az eredmények. Egy korábbi, francia tanulmány szerzői szerint a gyulladt vakbél műtéti eltávolítása sokkal biztonságosabb, és ezzel minimálisra csökken annak az esélye, hogy a betegség kiújuljon, míg a gyógyszeres kezelésnél erre jó esély van, és az antibiotikumok ellenére előbb-utóbb úgyis kés alá kell feküdnie a betegnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra