Étrend inzulinrezisztenciával: mit lehet és mit nem?

Számos élelmiszernek magas lehet a glikémiás indexe, de ettől még nem feltétlenül kell kerülnünk azokat az IR vagy cukorbetegség esetén.

Az inzulinrezisztenciás (IR), illetve cukorbeteg-diéta kapcsán számtalan szabály van, melyeket fontos betartani az állapot javulása érdekében. Vannak azonban olyan ételek, italok, melyekről nehéz eldönteni, hogy fogyaszthatjuk-e azokat vagy sem. Drégely Anikó, a Budai Endokrinközpont dietetikusa adott iránymutatást pár fejtörést okozó élelmiszerre vonatkozóan.

gyümölcspiac, zöldséges stand
A legtöbb gyümölcsnek magas a glikémiás indexe. Fotó: Getty Images

Tej

A tej laktóz-, avagy tejcukor-tartalma miatt a gyorsan felszívódó szénhidrátok csoportjába tartozik, és mindenképp számolni kell a szénhidrát-tartalmával. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy teljes egészében le kell mondanunk a tejről, ám fontos figyelembe venni a napszakot, hiszen reggel és este rosszabb az inzulinérzékenység. Azokban az időkben, amikor megengedett némi gyors felszívódású szénhidrát, mértékkel tej is fogyasztható. Ha valaki esetleg a napszaki és a mennyiségi korlát miatt a növényi italokat választaná alternatívaként, akkor fontos, hogy a többi tejtermék fogyasztására viszont fokozott figyelmet fordítson a bennük lévő értékes vitaminok és ásványi anyagok miatt.

Tea, kávé

Kevés olyan dolog van, mely annyira megosztaná még a szakembereket is, mint a koffeinben bővelkedő kávé és tea. Vannak, akik szerint ártalmas, ezért inkább a koffeinmentes változatot részesítik előnyben, de vannak, akik szerint kifejezetten jót tesznek. A WHO ajánlása szerint napi 0,5-3 csésze jó minőségű kávé vagy tea az egészséges étkezés része lehet, így ennyit nyugodt szívvel fogyaszthatunk.

Zabpehely

A zabpehely elvileg lassan felszívódó szénhidrát, így az IR-esek bátran fogyaszthatják, ráadásul magas rosttartalma miatt hosszan tartó teltségérzetet is biztosít. Viszont érdekesség, hogy vannak, akik rosszabbul reagálnak rá, és jobban megdobja a vércukorszintjüket. Amikor zabpelyhet vásárolunk, ügyeljünk arra, hogy minél nagyobb szemű legyen, minél kevésbé legyen feldolgozva. Azt pedig, hogy saját szervezetünkre miként hat a zabpehely, csakis vércukorméréssel tudjuk leellenőrizni. Ha jobban megemelkedik tőle a vércukorszint, reggelire ne fogyasszuk, inkább csak tízóraira.

Gyümölcsök

Sokfelől hallhatjuk, hogy az egészséges táplálkozáshoz elengedhetetlen a gyümölcsfogyasztás. Igen ám, viszont telis-tele vannak fruktózzal, azaz gyümölcscukorral, mely gyorsan felszívódó szénhidrát. Éppen ezért általánosságban minden gyümölcsről elmondható, hogy magas a glikémiás indexük. Persze nem kell kiiktatni a gyümölcsöket az étrendből, hiszen bővelkednek fontos vitaminokban és ásványi anyagokban, ám fontos, hogy ne akkor fogyasszuk ezeket, amikor rosszabb a szervezet inzulinérzékenysége. A legjobb választás, ha tízóraira, uzsonnára eszünk gyümölcsöt.

Olajos magvak

Szintén fejtörést szokott okozni az, hogy vajon olajos magvakat lehet-e vagy sem fogyasztani IR- és cukorbetegdiéta esetén. A dietetikusok két csoportra szokták osztani: vannak a számolós és a nem számolós magvak (ez utóbbihoz tartozik például a mandula és a pisztácia is, míg a számolóshoz a mogyoró, kesudió). Mivel magas zsírtartalommal bírnak, ezért súlyfelesleggel küzdve csupán egy marékkal fogyasszunk belőlük - tanácsolja a dietetikus.

Joghurt, kefir, túró

A tejtermékek igazán egészségesek, így semmiképp sem szabad róluk lemondani, még IR-diéta esetén sem, A cukormentes joghurtok, kefirek bátran az asztalra kerülhetnek, ám mivel gyors felszívódásúak, ezért inkább tízóraira, uzsonnára fogyassza azokat. Ellenben a túró lassú felszívódású lévén bármikor fogyasztható, ám arra figyeljünk, hogy 100 gramm felett már számolni kell a szénhidrát-tartalmával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +10 °C

Továbbra is borult idő várható, ám dél, délnyugat felől csökken a csapadékhajlam, inkább már csak az északkeleti országrészben fordulhat elő kisebb eső, másutt legfeljebb szitálás lehet. Az északias irányú szelet az Észak-Dunántúlon és északkeleten élénk lökések kísérhetik. Késő este 9, 16 fok között alakul a hőmérséklet. A térségünk fölé helyeződő ciklon miatt továbbra is mind a hideg-, mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterheli az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra