A D-vitamin-hiány a testsúlyunkra is hatással van?

Korunk egyik legnagyobb, mégis kevéssé ismert egészségügyi problémája a D-vitamin hiány. A D-vitamin, ami valójában nem is vitamin, hanem egy hormon előanyaga, a test több szövetére, például a zsírszövetre is hatással van, így akár még a testsúlyunkat is befolyásolhatja.

Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász elárulta, hogy a SOTE kutatócsoportja szerint a lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányos a tél végére, ezért mindenféleképpen fontos, hogy pótoljuk ezt a hiányt! A napfényszegény időszakban szervezetünk alig, vagy egyáltalán nem termel D-vitamint, ezért pótlása elengedhetetlen. Azoknak, aki nyáron magas, 50-100 faktorszámú fényvédő szereket használnak, így akadályozzák a D-vitamin termelődését, nyáron is szükségük lehet D-vitamin pótlásra .

A D-vitamin legfontosabb funkciója a kalcium- és foszfátháztartás egyensúlyának biztosítása. Az utóbbi években felismerték, hogy hatása nem korlátozódik a csontanyagcserére, hanem szerepet játszik a szervezet immunfolyamataiban is. A D-vitamin D3-vitamin (kolekalciferol) és a D2-vitamin (ergokalciferol) formájában fordul elő legnagyobb mennyiségben a szervezetben. A D2-vitamin forrásai bizonyos zöldségek, élesztők, gombák. A D3-vitamin túlnyomórészt a bőrben, napfény (UV sugárzás) hatására képződik, kisebb mértékben élelmiszerekkel, halolajjal, halakkal (tőkehal, lazac, makréla), tojássárgájával, D-vitaminnal dúsított tejtermékekkel, májjal is bevihető. A D-vitamin-szint nem elsősorban az étrendünktől függ: a magyar átlag étrenddel nagyjából 80 NE-t viszünk be naponta”- árulta el az obezitológus szakértő.

A megfelelő D-vitamin mennyiséget elsősorban a Napból tudjuk biztosítani a szervezetünk számára

Vitaminszintünk ellenőrzésére csináltassunk vérképet és beszéljünk háziorvosunkkal arról, hogy hogyan tudjuk magunkat ezen a téren is rendbe szedni. Addig is az alábbi lista egyértelműbbé teheti, hogy van-e D-vitamin-hiányunk avagy sem. Kattintson! Ehhez képest egy felnőtt számára naponta 1500-2000 NE a napi ajánlott adag, de gyerekeknek is 600-1000 javasolt, a serdülőknek pedig 800-1000 NE. A túlsúlyos, elhízott felnőtteknek ennél is több, naponta 3000-4000 NE D-vitaminra van szükségük.

A nyári napozás hatására fenti adagoknál sokkal többet termel a szervezetünk: fürdőruhában enyhe bőrpír kialakulásához vezető egyszeri napozás hatására 10 000 – 20 000 NE D-vitamin termelődik, és túladagolástól sem kell tartanunk. Minél sötétebb a bőrszín, annál több napsugárzásra van szükség ugyanannyi D-vitamin termeléséhez. A szoláriumok UV-A sugarai hatására azonban nem termelődik D-vitamint.

Súlyfelesleg egyenlő kevesebb D-vitamin?

Külföldi kutatások szerint a súlyfelesleggel rendelkező emberek több mint 50 százaléka a napfény hatására kevesebb D-vitamint termel, ez pedig a súlyfelesleg és a D- vitamin közötti kapcsolatra utal. Az utóbbi években derült ki az is, hogy D-vitamin receptorok nem csak a régen ismert szervekben - csontokban, belekben, vesékben - találhatók meg, hanem például az agyban és a zsírszövetben is.

Az agyban található D-vitamin receptorok megléte azért érdekes, mert a D-vitamin aktív formája a szerotonin termelődését is serkenti, a szerotonin pedig erőteljes hatással van a hangulatunkra, és akár az étvágyat is befolyásolhatja.

Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász szerint hasonlóan fontos a zsírszövetben található D-vitamin receptorok megléte is. „A D-vitamin hiánya a leptin-szintünkre is hatással van. A fehér zsírszövetünkben termelődő leptin hormon visszacsatoló feladatkört tölt be, a zsírraktárak teltségi állapotáról tájékoztatja a központi idegrendszert. A leptin-szint egyébként nemcsak a zsírsejtek számával, hanem azok méretével is összefüggést mutat. A leptin ezen kívül a jóllakottság észlelésében is szerepet játszik, csökkenti az étvágyunkat, ha már eleget ettünk. Ha a D-vitamin-szintet rendezzük, akkor a leptin visszacsatolásos mechanizmus normalizálódik.”

Megfelelő D-vitamin-szinttel tovább is élhetünk!

Az elhízáshoz gyakran társul különféle szénhidrát-anyagcserezavar (pl. 2-es típusú cukorbetegség, vagy azt megelőző inzulinrezisztencia). A szakértő azt is elárulja, hogy a D-vitamin hiánya a az inzulin termelődését is gátolja, tehát hozzájárul a szénhidrátanyagcsere-zavarok kialakulásához.

„Gyermekeknél az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét csökkenti a normális a D-vitamin-szint, és más autoimmun betegségek előfordulási gyakorisága is mérséklődik. Sőt, magyar adatok szerint az átlagos élettartam akár 2-3 évvel nőne, hogyha a D-vitamin-hiányt megszüntetnénk, ellenállóvá válnánk különféle fertőzések ellen. A D-vitamin-szint rendezése többféle rosszindulatú daganatos betegség előfordulási gyakoriságát is visszaszoríthatná”.

A D-vitamin-ellátottságunk mértékéről vérvizsgálattal, a D-vitamin koncentrációjának meghatározással tájékozódhatunk, a hiány mértékének megfelelő pótlásról pedig az orvosi előírásnak megfelelően érdemes gondoskodni – ajánlja Dr. Gajdács Ágnes.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra