Ételek és italok, amelyekkel vigyázzanak az idősek

A kor előrehaladtával bizonyos ételek és italok – sokszor még azok is, amelyek egyébként egészségesek – problémákat okozhatnak. Mutatjuk, mivel érdemes óvatosnak lenni, és miért.

Ahogy idősödünk, úgy alakul át a szervezetünk működése. Ha azt szeretnénk, hogy jól érezzük magunkat, alkalmazkodnunk kell a változáshoz – például azzal, hogy jobban odafigyelünk arra, mi kerül a tányérunkra, poharunkba. A webMD dietetikus által lektorált cikkében összegyűjtötte, melyek azok az ételek és italok, amelyekkel vigyázniuk kell az időseknek.

idősek, étrend
A kor előrehaladtával bizonyos ételek és italok problémákat okozhatnak. Fotó: Getty Images

Grapefruit

Idősebbeknél már jellemzőbb a gyógyszerszedés, így fontos tudniuk, hogy a grapefruit befolyásolhatja egyes készítmények – szív- és érrendszeri gyógyszerek, koleszterincsökkentők, kortikoszteroidok stb. – hatékonyságát. Mindig célszerű tehát egyeztetni a kezelőorvosunkkal, hogy az általunk alkalmazott gyógyszerek esetében kell-e valamilyen ételtől vagy italtól tartózkodni. Amennyiben a grapefruit tiltólistára kerül, pótoljuk a „hiányát” más, C-vitaminban gazdag citrusfélék, így a narancs fogyasztásával. Ez a hűvös őszi-téli időben, amikor sokan küzdenek megfázással, különösen fontos lehet.

Alkohol

Az életkor előrehaladtával az alkohol másképp hathat a szervezetünkre, még akkor is, ha hozzászoktunk ahhoz, hogy vacsorára megiszunk egy pohár bort. Az alkohol időseknél nagyobb eséllyel zavarhatja meg az alvást, emelheti meg a vérnyomást, cukorbetegség fennállásakor pedig hipoglikémiát okozhat. Sőt, a gyógyszerek hatását is befolyásolhatja. Ezért ugyanúgy, ahogy a grapefruit esetében, az alkoholfogyasztással kapcsolatban is érdemes konzultálni kezelőorvosunkkal.

Tejtermékek

Kifejezetten jellemző probléma, hogy az idősek nehezen emésztik meg a tejtermékeket (pedig számos vitamin és ásványi anyag található bennük, nem mellesleg kiváló fehérjeforrások is). Nem biztos azonban, hogy teljesen le kell mondanunk ezekről a finomságokról: elképzelhető, hogy ha csak kis mennyiségben fogyasztunk belőlük, akkor nem okoznak gondot, és az is kiemelendő, hogy egyes tejtermékek jobban tolerálhatóak, mint mások.

Nyers zöldségek és gyümölcsök

Ahogy idősünk, úgy romlik a fogaink és az ínyünk állapota. Nem véletlen tehát, hogy az olyan nyers zöldségek vagy gyümölcsök elfogyasztása, mint a répa vagy éppen az alma, problémákba ütközhet. Annak érdekében, hogy ne kelljen nélkülözni a zöldségeket és gyümölcsöket – az egyik nagy előnyük a rosttartalmuk; rostszegény táplálkozás mellett olyan problémák jelentkezhetnek, mint az aranyér, amely idősebbeknél egyébként is nagyon gyakran alakul ki –, érdemes alternatívákat keresni. A zöldségeket megpárolhatjuk, és a konzervváltozatok is jó megoldást jelenthetnek, feltéve, ha nem tartalmaznak hozzáadott sót. A konzervek a gyümölcsök esetében is játszanak, csak ezeknél arra kell figyelni, hogy ne legyen bennük hozzáadott cukor vagy szirup.

Koffein

A koffeinfogyasztás sokaknál szorongást, idegességet, alvászavarokat okozhat, emellett felpörgetheti a szívritmust is – idősebb korban ezek egyike sem túl szerencsés. Ha úgy érezzük, hogy a koffein ránk is rossz hatással van, próbáljuk meg helyettesíteni azokat az italokat, amikben megtalálható: igyunk koffeinmentes változatot, vagy váltsunk gyógyteára, vízre. Kiemelendő azonban, hogy ne egyik napról a másikra mondjunk le róla: ez a fajta „hirtelenség” ugyanis fejfájással, hányingerrel vagy hányással járhat.

Magas sótartalmú ételek

51 éves kor felett, vagy ha magas kockázati csoportba tartozunk (például szívbetegek vagyunk), nagyon oda kell figyelni arra, mennyi nátriumot fogyasztunk. Előbbi esetén 2300, utóbbinál pedig 1500 mg a napi határ. A túl sok nátrium azért veszélyes, mert megemelheti a vérnyomást, illetve növeli a szívroham és a stroke kockázatát is. A feldolgozott élelmiszerekkel, salátaöntetekkel, pácolt húsokkal kifejezetten vigyázni kell, ezekben ugyanis rengeteg só lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövessen minket a Google HírekbenFacebookonInstagramonViberen vagy YouTube-on!

)
Az ülőmunka veszélyei

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14, +18 °C
Minimum: +1, +8 °C

Több órára kisüt a nap, majd délután nyugat felől elkezd megnövekedni a felhőzet. Napközben számottevő csapadék nem várható, de estétől egyre többfelé kell esőre, záporra készülni. Megélénkül a délire forduló szél, 14, 19 fok közötti maximumhőmérsékleteket mérhetünk. Vasárnap nem jön front. Az előző napi fronthatás miatt azonban a fokozottan érzékenyek még mindig tapasztalhatnak vérnyomásproblémákat, illetve sokaknál a fejfájás sem szűnik meg teljesen. A napsütés javítja a hangulatot, a a kinti programoknak kedveznek a feltételek. Este, éjjel erős hidegfront érkezik! További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: