Egy vitamin, ami véd az elbutulástól

A demencia egyre gyakoribb, mára mintegy 55 millió embert érint világszerte. Egy új kutatás most kiderítette: az agyszövet magas D-vitamin szintje hozzájárulhat a jobb kognitív funkciók fenntartásához.

Az amerikai Tuft Egyetem kutatói neurodegeneratív betegségben szenvedő felnőttek agyának D-vitamin-szintjét vizsgálták. Ez volt az első olyan kutatás, amely kimutatta, hogy a D-vitamin jelen van az agyban, és hogy ennek hiánya befolyásolja a kognitív teljesítményt, a gondolkodástírja az Interesting Engineering. 

agykutatás, D-vitamin, demencia, Alzheimer-kór, elbutulás
Megtalálták az agyban a D-vitamint. Képünk illusztráció. Fotó: Getty Images

"Megerősítettük annak fontosságát, hogy a tápanyagok hogyan védik meg az öregedő agyat az olyan betegségektől, mint az Alzheimer-kór vagy más demenciák" – hangsúlyozta Sarah Booth, a tanulmány szerzője. Mint ahogy arra a kutatók rámutattak: hosszú távú céljuk, hogy jobb megelőzési és kezelési stratégiákat dolgozzanak ki a demenciával kapcsolatos betegségek ellen.

Mit tud még a D-vitamin?

A D-vitamin  a kálcium és a foszfor felszívódását segítve  támogatja a fogak és a csontok egészségét is. Emellett kiemelt szerepe van az immunrendszer megfelelő működésében. Nemrég óta pedig tudjuk még azt is, hogy D-vitamin-pótlással 78 százalékkal csökkenthető az időseknél a dynapenia, vagyis az izomerő – életkor előrehaladtával járó – hanyatlásának kockázata. Mostanra azonban még egy pozitívumát ismerjük: az öregedő agyat is segíti. 

Mint ahogy arról már korábban írtunk, ha azt szeretnénk, hogy D-vitamin-raktárunk télen se  ürüljön ki, fogyasszunk halféléket, főként lazacot, heringet és szardíniát. Szintén segít a D-vitamin pótlásában a tojássárgája, a gomba, a máj, valamint bizonyos müzlik, joghurtok és gyümölcslevek.

A legfrissebb tartalmainkért kövessen minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +14 °C

Délnyugat felől egyre nagyobb területen megvastagszik a felhőzet. Északkeleten, illetve a keleti határ mentén számíthatunk a legtöbb napsütésre. A vastagabb felhővel borított tájakon időszakos, gyenge eső várható, majd kora estétől dél, délnyugat felől már egyre több helyen valószínű eső, zápor, zivatar. A keleti, délkeleti szél megélénkül, zivatar környékén átmeneti szélerősödés tapasztalható. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 23 és 29 fok között alakul, de a Nyugat-Dunántúlon ennél pár fokkal hűvösebb is lehet. Késő estére többnyire 14 és 20 fok közé hűl le a levegő, de néhol hűvösebb is lehet. Fronthatásra hétfőn nem kell számítani, a levegő azonban néhány fokot melegszik majd, így az arra érzékenyeknél melegfrontra jellemző tünetek jelentkezhetnek.

Hogy érzi magát?

Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!

Hogy érzi most magát fizikailag?

Hogy érzi magát?

Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!

Milyen most a lelkiállapota?

Hogy érzi magát?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra