A Háziorvosok Online Szervezete (HAOSZ) elemzést adott ki a háziorvosok helyzetével kapcsolatban. Ebben az áll, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer egyik legnagyobb problémája a túlzott kórházcentrikusság. „A kórházközpontúság az egészségügyi rendszerünk egy több évtizedre visszanyúló, nagyon rossz öröksége, amin mindenképpen változtatni kell, és talán a hatáskörök bővítése, egyes feladatok alapellátás szintjén való kezelése az, ami javíthat a helyzeten” – nyilatkozta az InfoRádiónak Békássy Szabolcs országos háziorvosi kollegiális vezető, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója.
Strukturális reformra van szükség
A szakértő szerint mindenképpen szükség lenne egy strukturális reformra, amelynek első lépései már megkezdődtek. A szervezet ugyanis egy hatáskörbővítő csomag heteken belüli megjelenésére számít. Ezzel pedig egyebek mellett megvalósulhatnak több mint 700 ezer cukorbeteg háziorvosi rendszerben történő gondozása.
Hatáskörök, erőforrások, finanszírozás
Fontos súlypontokat kellene áthelyezni az ellátórendszerben a szakértő szerint. Ez a többi között azt is jelenti, hogy a családorvosi praxisokban is ellátható a feladatokat a háziorvosoknak kellene elvégezniük. Ez viszont nem kizárólag hatásköri kérdés, hiszen az emberi erőforrások és a finanszírozás szempontjából változásra lenne szükség.
A szervezet ugyanakkor azt is megemlítette a közleményében, hogy az átalakítással még több feladat hárulna a háziorvosokra, pedig a betegforgalmuk így is óriási. Békássy Szabolcs szerint évente több mint 70 millió orvos-beteg találkozásról beszélünk.