Van egy kis baj a tonhalak húsával

A rendszeres halfogyasztás számos pozitív hatást gyakorolhat szervezetünkre. Egyes fajok húsa azonban akár méreganyagokat is tartalmazhat.

A tonhalakban a szigorú szabályozás ellenére is nagyon sok a higany – figyelmeztet Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat egy új tanulmányra hivatkozva azt írta, hogy változatlanul túlságosan magas a tengervizekben a szerves metil-higany koncentrációja.

tonhalkonzerv
Van egy kis baj a tonhalak húsával. Fotó: Getty Images

51 év alatt alig csökkent a higanytartalmuk

Több mint 3000 – az Atlanti- és az Indiai-óceánban 30 év alatt begyűjtött – tonhalminta elemezése után a kutatók megállapították, hogy a tonhalak higanyszintje szinte egyáltalán nem változott az elmúlt 51 évben. Ez azért különösen meglepő eredmény, mert az elmúlt fél évszázadban a szennyezéshez nagyban hozzájáruló iparágak higanykibocsátása folyamatosan csökkent, az egyre szigorúbb környezetvédelmi szabályozásnak köszönhetően.

Még legalább 20 évet kell várnunk a változásra

A tonhalak higanyszintjének változatlanságát a szakértők azzal magyarázták, hogy a higany felhalmozódik a tengerfenéken, a vulkánkitörések vagy a víz alatti földrengések hatására pedig újra felszáll.

Emiatt évtizedekbe telik a csökkenő kibocsátás hatása: becslések szerint csak 10-15 év múlva lesz érzékelhető a tengerfenékre gyakorolt eredmény, a tonhalak higanyszintjének csökkenéséhez pedig még akár 20-25 évnek is el kell telnie” – magyarázta a Rizikometer.

Ez az információ azért is aggasztó, mert a higany a tonhalakat elfogyasztó emberek szervezetébe is bekerül, ez pedig hosszú távon beláthatatlan következményekhez vezethet.

„Sosem rajongtam kifejezetten a húsért, a halat viszont mindig is imádtam. Egy idő után tehát logikus lépésnek tűnt, hogy áttérjek a peszkateriánus étrendre, és csak azt fogyasszam, amit valóban szeretek és aminek az elkészítésétől sem viszolygok. Azonban, mint bármilyen speciálisabb étrend, ez is egy kicsit nagyobb körültekintést igényel.” Személyes tapasztalatok és szakértői tanácsok a peszkateriánus étrenddel kapcsolatban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződő köd és rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legkésőbb az északkeleti határnál süthet ki a nap. Másutt eleinte fátyolfelhős idő várható, de észak felől annak a mennyisége is csökken. Csapadék nem lesz. A nyugati, délnyugati szél időnként megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 20 fok között valószínű, de az ukrán határnál kissé hűvösebb is lehet. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra