A tonhalakban a szigorú szabályozás ellenére is nagyon sok a higany – figyelmeztet Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat egy új tanulmányra hivatkozva azt írta, hogy változatlanul túlságosan magas a tengervizekben a szerves metil-higany koncentrációja.
51 év alatt alig csökkent a higanytartalmuk
Több mint 3000 – az Atlanti- és az Indiai-óceánban 30 év alatt begyűjtött – tonhalminta elemezése után a kutatók megállapították, hogy a tonhalak higanyszintje szinte egyáltalán nem változott az elmúlt 51 évben. Ez azért különösen meglepő eredmény, mert az elmúlt fél évszázadban a szennyezéshez nagyban hozzájáruló iparágak higanykibocsátása folyamatosan csökkent, az egyre szigorúbb környezetvédelmi szabályozásnak köszönhetően.
Még legalább 20 évet kell várnunk a változásra
A tonhalak higanyszintjének változatlanságát a szakértők azzal magyarázták, hogy a higany felhalmozódik a tengerfenéken, a vulkánkitörések vagy a víz alatti földrengések hatására pedig újra felszáll.
Emiatt évtizedekbe telik a csökkenő kibocsátás hatása: becslések szerint csak 10-15 év múlva lesz érzékelhető a tengerfenékre gyakorolt eredmény, a tonhalak higanyszintjének csökkenéséhez pedig még akár 20-25 évnek is el kell telnie” – magyarázta a Rizikometer.
Ez az információ azért is aggasztó, mert a higany a tonhalakat elfogyasztó emberek szervezetébe is bekerül, ez pedig hosszú távon beláthatatlan következményekhez vezethet.