Az influenza szezon javában tombol. Felnőtt korunkra jórészt már megszokhattuk, hogy időről időre a téli időszakban a körülöttünk élők közül szinte mindenki felső légúti megbetegedésben szenved és mi is ágynak dőlünk pár napra. Míg egy egészséges, felnőtt ember hamar átesik a vírus okozta fertőzésen, addig egy gyermek számára másképp alakulhat a betegség lefolyása.
Az influenza lefolyásának különbségei
- Gyermekek esetén az influenza hirtelen és súlyosan kezdődhet, és gyakrabban társul hányással és hasmenéssel.
- Felnőtteknél a betegség jellemzően kimerült és izomfájdalmakkal jár, a légúti tünetek dominálnak.
Különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek (2 év alatt), valamint a krónikus megbetegedésben szenvedő felnőttek, és a legidősebbek (65 év felett).
Influenza a gyermek közösségekben
Az influenzavírus jóval könnyebben terjed gyermekről gyermekre a szoros közösségekben (bölcsőde, óvoda, iskola) tüsszögéssel vagy köhögéssel. A vírus rövid ideig élhet a különböző felületeken is, például ide tartoznak a kilincsek, játékok, tollak vagy ceruzák, billentyűzetek, telefonok és táblagépek, valamint munkalapok. Közös evőeszközökön és iváson keresztül is terjed, ami sok esetben megszokott a gyerekek között.
Már a tünetek megjelenése előtt 24 órával fertőzhet az influenza, és a vírussal történő fertőzőképesség kockázata gyakran a betegség 5-7. napján ér véget. Mivel a tünetek megjelenése előtt is terjedhet, ezért a gyerekek, akik gyakran sok felületet érintenek, majd megérintik a szájukat, orrukat vagy szemüket, különösen veszélyeztetettek.
Míg egy felnőtt számára a gyakori kézmosás természetes, addig egy gyerek könnyen átlép ezen az alapvető higiéniai szokáson, és még ha közösségbe jár, akkor is.
Az influenza elleni védekezés
A szezonális influenza elleni védekezés érdekében évente kaphatunk influenza elleni oltást. Bár a vakcina nem 100 százalékos hatékonyságú, de csökkenti a súlyos szövődmények esélyét, ráadásul rövidebb idő alatt, kevesebb tünettel zajlik le a megbetegedés.
Fontos tudni:
- A védőoltás a legjobb módja az influenza megelőzésének.
- Az influenza nagyon fertőző, ezért fontos a megfelelő higiénia.
- Vírus okozza, ezért antibiotikumokkal nem lehet kezelni.
- Sürgősen forduljunk orvoshoz az influenzás gyermekkel, főleg ha egyre rosszabbul érzi magát, vagy kiszáradás és légzési nehézség jeleit mutatja. Ha a gyermek fejfájásra, nyaki fájdalomra, merevségre, vagy fényérzékenységre panaszkodik a lehető leghamarabb kérjünk orvosi segítséget.