„Az otthoni tűzesetek egyik tipikus keletkezési helye a konyha” – figyelmeztet hétfői Facebook-bejegyzésében a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF). A poszt szerint az idei évben immár 196 konyhai tűzeset miatt érkezett riasztás a tűzoltókhoz. A legtöbb probléma a tűzhelyen felejtett ételekből, olajból származik, amelyek meggyulladva nagy kiterjedésű tüzet okozhatnak.
Szintén hétfőn az OKF lapunkhoz eljuttatott közleményében egy halálesetről adott hírt. Tiszakécskei lakásában találtak rá a tűzoltók egy idős férfi holttestére. A házban nagy füst terjengett: mint kiderült, a tűzhelyen felejtett étel okozta a bajt. „Nem kell nagy tűz ahhoz, hogy tragédia történjen. Egy tűzhelyen felejtett fazéknyi étel égése során annyi füst keletkezik, amennyi képes súlyos füstmérgezést okozni. Az ilyen esetek megelőzése érdekében főzéskor célszerű időzítőt beállítani, emellett a konyhában is érdemes a plafonra – nem közvetlenül a tűzhely fölé – felszerelni egy füstérzékelőt, amely a tűz keletkezésekor azonnal jelez” – tanácsolják a közleményben.
Ezenkívül fontos betartani az alábbi szabályokat.
- Sose hagyd őrizetlenül a tűzhelyen készülő ételt!
- A tűzhely közeléből tarts távol minden éghető tárgyat!
- Ha mégis kigyullad az étel a tűzhelyen, akkor ne locsolj rá vizet, hanem takard le egy fedővel vagy nedves konyharuhával, illetve kapcsold ki alatta a lángot!
- Ha pedig a sütőben gyullad ki az étel, akkor se ess pánikba. Kapcsold ki a sütőt, majd miután kialudt a tűz, óvatosan nyisd ki az ajtót, és egy konyharuhával megfogva vidd ki a füstölgő tepsit a szabad levegőre, olyan helyre, ahol semmit sem tud meggyújtani a környezetében!
Borítókép: Getty Images