A sajtokban sok nátrium és telített zsírsav található, vitamintartalmukban azonban igencsak különböznek egymástól – írja a Greendex. A legtöbb sajt tartalmaz A- és B12-vitamint, riboflavint (B2-vitamint), foszfort, szelént és nátriumot. A juh- és a kecskesajtok gazdagabbak A-vitaminban, a tehéntejből készült sajtokban viszont több béta-karotin található.
A sajt előnye, hogy mint a tejtermékek általában, az egyik legtermészetesebb kalciumforrás. A kalciumnak pedig kiemelkedő jelentősége van az egészséges csontozat és fogazat, valamint a normál vérnyomás fenntartásában. A kalciumban gazdag ételek mellé mindig fogyassz D-vitamint is, ugyanis a kalcium vékonybélbeli felszívódását ez a vitamin segíti.
Kockázata is van
A sajtfogyasztás számos pozitívuma mellett érdemes a veszélyekre is odafigyelni. Nagy mennyiségű sajt fogyasztása esetén a benne található nátrium és telített zsírsavak megnövelhetik a magas vérnyomás, illetve egyéb szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának veszélyét, valamint a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A vesebetegeknek sem szabad túl sok sajtot fogyasztaniuk magas foszfortartalma miatt. Súlyos következményekkel járhat ugyanis, ha a vese nem tudja kiválasztani a foszfort.
A depresszióra hajlamosakat és a Parkinson-kórban szenvedőket is óvatosságra intik a szakemberek, mert a betegségükre szedett MAOI (monoamin-oxidáz-gátló) gyógyszer mellett fogyasztott nagyobb mennyiségű érett sajt túl sok tiramint tartalmazhat a szervezet számára. Érdekesség, hogy minél érettebb egy sajt, annál magasabb a tiramintartalma.