Első alkalommal sikerült gyermeket kigyógyítani egy ritka ráktípusból, az agytörzsi gliómából – számolt be Lucas esetéről az IFL Science. Az agydaganatot az akkor hatéves belga fiúnál mutatták ki, most pedig, hét évvel később a betegségnek már nyoma sincs.
"Az esélyek ellenére győzött"
A fiú gyógyulása szinte csodaszámba megy, hiszen az igen ritka, agresszív daganat rendkívül veszélyes, az esélyei tehát minimálisak voltak. „Az esélyek ellenére győzött” – mondta a portálnak Jacques Grill, a párizsi Gustave Roussy Rákközpont agydaganat-programjának vezetője. És bár a gyermekkori daganatokat legtöbb esetben már sikeresen gyógyítani tudják, a DIPG-s gyermekek kilátásai továbbra is kifejezetten rosszak, többségük egy évvel sem éli túl a diagnózist.
A sugárterápia néha lelassíthatja az agresszív daganat gyors terjedését, de eddig egyetlen gyógyszer sem bizonyult hatásosnak ellene. Lucas és családja ezért Belgiumból Franciaországba utazott, hogy az első betegek egyikeként csatlakozhasson a BIOMEDE kísérletsorozathoz, amelyben a betegség lehetséges új terápiáit tesztelik.
Lucas kezdettől fogva erősen reagált a kezelésekre, ezért az MRI-vizsgálatok során láthattam, amint a daganat mérete csökken, majd teljesen eltűnik – nyilatkozta Grill, aki elismerte: nem tud más hasonló esetről. Nem is merte leállítani a kezelést a fiú 12 éves koráig, amikor Lucas elárulta, hogy már amúgy sem szedi a gyógyszereket. A vizsgálatban részt vevő hét másik gyermek évekkel a diagnózis után is él, de csak Lucas daganata tűnt el teljesen. Grill szerint a gyógyszerre való reakció hátterében a tumor egyéni biológiai sajátosságai állhattak.
A kezelésben részt vevő kutatócsapat célja, hogy laboratóriumi körülmények között reprodukálják a Lucas daganatában lévő sejteket. Ezeket ugyanis később akár új gyógyszerek tesztelésére is felhasználhatják.