A hagyományos tetoválások elkészítéséhez viszonylag nagy tűkre van szükség, amelyek aztán újból és újból átszúrva a bőrt viszik be az adott mintázathoz szükséges festékanyagot. Ez egyfelől fájdalommal jár, másfelől a mintázat összetettségétől és méretétől is függően meglehetősen időigényes folyamat. A Georgiai Műszaki Intézet (Georgia Tech) kutatói Mark Prausnitz vezetésével most kifejlesztettek egy olyan mikrotűs tapaszt, amely a tetoválások felvitelét egy csupán néhány percig tartó, fájdalommentes eljárássá szelídíti. „Bár vannak, akik elfogadják a tetoválással járó fájdalmat és időráfordítást, úgy gondoltuk azonban, hogy mások talán jobban kedvelnének egy olyan tetoválást, amelyet egyszerűen csak bele kell nyomni a bőrbe, és még csak nem is fáj” – idézi az egyetem közleménye Prausnitzet.
A szakember laborjában évek óta zajlanak kutatások mikrotűs tapaszok vakcinációs célú felhasználására. Felismerték azonban, hogy a módszerben rejlő lehetőségeket akár a tetoválásoknál is ki lehetne aknázni. Az így létrehozott tapasz tűi olyan aprók, mint egy-egy homokszem, anyaguk pedig nem más, mint maga a tetováló festék. Amint a tapaszt belenyomják a bőrbe, a parányi tűk néhány perc alatt feloldódnak ott, és nem marad más hátra, mint a kialakítani kívánt minta. Eközben nincs se fájdalom, se vérzés, de még csak fertőzésveszély sem áll fenn. „Nem az a célunk, hogy minden tetoválást felváltsunk, hiszen azok gyakran tetoválóművészek igazi műalkotásai. Az a célunk, hogy új lehetőségeket biztosítsunk betegek és állatok, valamint azok számára, akik egy könnyen felvihető, fájdalommentes tetoválásra vágynak” – árulta el Prausnitz.
Egészségügyi célokat is szolgálhat az új tetoválás
A kutatók elsőként a Szövetség a Macskák és Kutyák Fogamzásgátlásáért nevű állatvédő szervezettel együttműködve alkották meg a speciális tapaszt, hogy megkönnyítsék az ivartalanított házi kedvencek beazonosítását. Ezután jött csak az ötlet a humán felhasználásra. A tapaszon minden tű egy pixelként funkcionál, és szinte bármilyen mintát ki lehet belőlük alakítani. A tűk színezési lehetőségei is széles spektrumon mozognak, olyannyira, hogy akár kizárólag UV-fényre vagy hőmérsékleti behatásra kirajzolódó tetoválásokat is létre lehet hozni. Ez kifejezetten előnyös lehet, ha valaki szeretné, hogy tetoválása csak akkor látszódjon, amikor erre szükség van.
A tetoválások ugyanis nem csupán esztétikai célokat szolgálhatnak. Segítséget jelenthetnek például az onkológiai ellátásban alkalmazott sugárterápia során, emlőműtétek után pedig a mellbimbók helyreállítására használhatják fel. Szintén fontos szerepet tölthetnek be olyan krónikus betegségek menedzselése során, mint a cukorbetegség, az epilepszia vagy az allergia. Ilyenkor a tetoválás egy tartós és biztos megoldás lehet arra, hogy a betegek súlyos rosszullétek esetén is kommunikálhassák a külvilág felé, mi a problémájuk, milyen típusú segítségre van szükségük. A mikrotűs tapaszt bemutató, az iScience-ben publikált tanulmány eredményei szerint az így felvitt tetoválás legalább egy évig látható marad a bőrön, de valószínűsíthető, hogy azt követően is tartósan megmarad. Ezzel együtt speciálisabb igények esetén akár olyan festék is bevihető általa, amely csak rövid távon látszódik, azt követően pedig teljesen felszívódik.