Székrekedés kezelése, hashajtók

Szenna

Jó hashajtó tulajdonságú növény

Latin neve

Cassia angustifolia

Népies neve

-

A növény leírása

A szenna a lepényfélék családjába tartozó félcserjék. A szenna (Ceasalpiniaceae) Indiában, Arábiában élő, 1-1,5 m magas növény.

Hogyan gyűjtsük?

A szenna cserje megszárított levelét és termését alkalmazzák gyógyászati célokra. Gyógynövényszaküzletekben beszerezhető.

Érdekesség

A szennalevél magyar gyógyszerkönyv hivatalos drogjegyzékében is megtalálható.

Mi van benne?

A levél tartalmaz homo- és heterodiantron-glikozidokat, szennozid A, B, C és D-t, aloeemodint és reinglikozidokat, valamint flavonoidokat. A termés aloeemodin-tartalma kisebb.

Mire jó?

Hatóanyagainak köszönhetően erős hashajtóként használják.

Hogyan használjuk?

Teakeverékekben alkalmazzák. Számos gyógyszertári készítmény tartalmaz szennalevelet.

Jó tudni!

Túl nagy mennyiségben és tartósan ne alkalmazzuk, mert erős hashajtó! Az alkalmazásakor fellépő hasfájás oka leggyakrabban a túladagolás.
Alkalmazása nem javasolt bélszűkület, a bél akut gyulladásos megbetegedései esetén, menstruáció, terhesség és szoptatás alatt, illetve kisgyermeknél. Fogyasztása mellett a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel a kiszáradás veszélyének csökkentése miatt ajánlott.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.