A lábszárfájdalom kialakulásának hátterében számos állapot vagy betegség állhat. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ információi szerint a panasz mögött állhat egyebek mellett gyulladás, izomsérülés, sőt akár életveszélyes állapot is.
Ez okozhat lábszárfájdalmat
- Lábikragörcs, vagyis a vádli izmainak görcsös összehúzódása. Hirtelen jön, de viszonylag gyorsan el is múlik, sokszor az éjszaka közepén. Leggyakrabban túlerőltetéstől, kiszáradástól, illetve bizonyos ásványi anyagok hiánya miatt jelentkezhet.
- Izomsérülés, ínsérülés: ezt hirtelen jelentkező, éles fájdalom jelzi.
- Mélyvénás trombózis: súlyos, életveszélyes állapot, amikor az alsó végtag nagy vénáiban a vér megalvad, és trombózis keletkezik. A mélyvénás trombózis sürgősségi állapot, amely azonnali orvosi ellátást igényel!
- Perifériás artériás betegség: ebben az esetben a vérerek "megkeményednek", elveszítik a rugalmasságukat, a falaikra úgynevezett plakkok gyűlnek fel. Ezek a plakkok elzárják a vér útját, így az nem tud rendesen áramolni. Az artériák, verőerek szűkületekor jellemző, hogy az érintett időszakosan sántít, a fájdalom ugyanis járásra erősödik.
- Izomláz, vagyis erős fizikai igénybevétel után fél-egy nappal jelentkező izomfájdalom.
- Krónikus vénás elégtelenség, amikor a vénák nem képesek hatékonyan visszapumpálni a vért a testből a szív felé.
- Orbánc, vagyis egy fertőző bőrgyulladás.
- Nyiroködéma, vagyis egyfajta nyirokkeringési zavar következtében kialakuló duzzanat.
- Diabéteszes neuropátia, a cukorbetegség okozta idegbántalom.
- Ülőideg-bántalom (ülőidegzsába, isiász)
- Izomrekesz-szindróma
Fordulj orvoshoz, ha
Ha a kellemetlen tünet nem javul néhány nap elteltével, keresd fel a háziorvosod! Hívj mentőt, vagy menj a legközelebbi sürgősségi ellátóhelyre, ha ezeket észleled (különösen, ha a tünetek többórás ülést követően alakulnak ki): lábszárdagadás; lábszárfájdalom; gyulladt, piros, meleg tapintatú bőr a lábszáron; illetve fulladás, nehézlégzés vagy mellkasi fájdalom.