Sokat isznak és cigiznek a magyar tinédzserek

A dohányzás és alkoholfogyasztás csökkent a tinédzserek körében Magyarországon 2010-hez képest, derül ki az Egészségügyi Világszervezet páneurópai felmérésének adataiból. A Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet által vezetett hazai kutatás eredménye szerint azonban a nemzetközi átlagokhoz képest nem javultak eredményeink.

Minden ötödik magyar 15 éves hetente legalább egyszer rágyújt, míg Európában ez csak minden tizedik fiatalra jellemző. A magyar 15 évesek több mint harmada legalább kétszer volt már részeg életében és e tekintetben csak Dánia előzi meg Magyarországot. Csökkentek a drogfogyasztási arányok, a valamilyen szert életükben kipróbálók aránya jelenleg kevesebb mint 25 százalék.

A túlsúlyos magyar fiatalok aránya nem változott – 20 százalék a 11-15 évesek körében –, ez európai viszonylatban közepesnek mondható. A táplálkozási szokásokban azonban kedvező változás is tapasztalható: nőtt a zöldségféléket naponta fogyasztók száma, ez minden harmadik magyar fiatalra jellemző ebben a korosztályban. Kismértékben csökkent azoknak a száma is, akik naponta fogyasztanak cukros üdítőket és édességeket, a fiatalok körében minden negyedik eszik rendszeresen ilyen terméket. A nemzetközi trendeket vizsgálva, ezen a területen hazánk több mint 30 európai országból a hetedik legdinamikusabban fejlődő ország.

Minden ötödik magyar 15 éves hetente legalább egyszer rágyújt

Az iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása elnevezésű, az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) együttműködésben megvalósuló nemzetközi kutatásban a 11, 13, 15 és a 17 éves iskolába járó gyermekeket kérdezett meg egészségi témakörökben a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet egy reprezentatív adatfelvétel során. Mérsékelten javuló tendencia tapasztalható a testmozgás gyakoriságában: a semmit vagy nagyon keveset mozgó tanulók aránya csökkent, jelenleg 28 százalék. Némileg csökkent a sokat, naponta legalább 2 órát televíziót nézők aránya, hétköznapokon több mint a tanulók fele, hétvégén 80 százaléka tölti ezzel az idejét.

A magyar fiatalok nemzetközi viszonylatban magas arányban értékelik egészségüket rossznak vagy éppen csak megfelelőnek. A gyakori egészségi panaszok (fejfájás, gyomorfájás, ingerlékenység, fáradtság, elalvási nehézségek) előfordulása azonban átlagosnak mondható Európában. A hazai felmérésben egyedülálló módon vizsgálták a serdülőkorúak hangulati problémáit, depresszív érzéseit is. E tekintetben kedvezőtlen változás tapasztalható: 2010-ben a 15 éveseknek mintegy negyede, 2014-ben azonban már csaknem harmada számolt be hangulati zavarokról.

Első ízben vizsgálta a kutatás a tizenévesek baráti kapcsolatainak erősségét. E tekintetben hazánk kiemelkedően jó eredményeket mutat: a 11 és 13 évesek körében a magyar tanulók számoltak be a legnagyobb arányban erős baráti támogatásról, míg a 15 évesek között csak a svájci fiatalok előzik meg a magyarokat. A magas társas támogatottság a tanulók több mint háromnegyedére jellemző minden korcsoportban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton egy-egy zivatar is lehet. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra