Ne akarjunk folyton hurráoptimisták lenni

Hasznos megküzdési stratégia, ha próbáljuk a dolgok pozitív oldalát nézni akkor is, ha adott pillanatban éppen nem nagyon van rá okunk. Amikor viszont túlzásba esünk, és görcsösen törekszünk rá, hogy elkerüljük a rosszat és csak a jóra koncentráljunk, igyekezetünk visszaüthet. Mutatjuk, hogyan.

Ki ne ismerné a mondást, miszerint "ha az élet citromot kínál, csináljunk belőle limonádét"? Hogy a vesztes vagy számunkra kevésbé előnyös helyzetekből is próbáljuk kihozni a legtöbbet? Ehhez az kell, hogy alapvetően pozitívan szemléljük a világot és így viszonyuljunk a környezetünkben lévő emberekhez. A pozitív életszemlélet hozzásegít bennünket ahhoz, hogy mindennapjaink kiegyensúlyozottan, elégedetten és stresszmentesen teljenek, emellett mentális egészségünkre is jó hatással van. Kutatások szerint akik igyekeznek a dolgok jó oldalát nézni, azoknak kevésbé romlik a memóriájuk a kor előrehaladtával, mint azoknak, akik mindenben először a rosszat hajlamosak meglátni.

toxikus pozitivitás
Az optimizmus hasznos, de csak akkor, ha egészséges mértékű. Fotó: Getty Images

Ugyanakkor a túlzásba vitt, örökös pozitivitásnak is meglehetnek a káros mentális és egészségügyi hatásai. Ahogy azt Juhee Jhalani New York-i klinikai szakpszichológus a livestrong.com-nak elmondta: a szélsőséges, "minden helyzetben legyünk optimisták"- hozzáállás számos csapdát rejt.

Mi az a toxikus pozitivitás?

Jhalani szerint, ha negatív érzelmeinket minden helyzetben igyekszünk elnyomni, és helyette arra törekszünk, hogy pozitívan gondolkodjunk és viselkedjünk, azzal figyelmen kívül hagyjuk azokat a teljesen természetes érzéseket - mint a düh, a frusztráció, vagy a félelem -, amelyek kellemetlenek lehetnek számunkra. És amelyek sok helyzetben előre vihetnek bennünket, erőt adhatnak, motiválhatnak, hozzájárulhatnak lelki fejlődésünkhöz és a továbblépéshez.

A mérgező pozitivitás - ez nem azonos az optimizmussal, ami segít átvészelni a nehéz helyzeteket - kontraproduktív, mert túlságosan leegyszerűsítheti hozzáállásunkat az egyes élethelyzetekhez.

Gyakran keményen és tudatosan meg kell dolgoznunk mentális egészségünk biztosítása és fenntartása érdekében. Mutatjuk, milyen jelek utalhatnak arra , hogy foglalkoznunk kell magunkkal, szükség esetén pedig szakember segítségét kérni.

Nem tudjuk feldolgozni a traumát és a fájdalmat

A "mindig minden megoldódik, nincsen semmi baj" - mantra kizárja annak lehetőségét, hogy érzelmeinket megélve szembe tudjunk nézni a kellemetlen vagy fájdalmas eseményekkel is: akadályozhatja, hogy feldolgozzuk a minket érő traumákat vagy a gyászt. Ezek negatív energiaként elkönyvelése és figyelmen kívül hagyása káros lehet saját és a velünk élők mentális egészségére - vázolta Jhalani. Ha arra ösztönözzük magunkat - vagy esetleg mások minket - , hogy mindenhez vágjunk jó arcot, az hosszú távon stresszt, dühöt, szomorúságot vagy ingerlékenységet okozhat.

Elszigetelheti az embereket egymástól

A toxikus pozitivitásnak a klinikai szakpszichológus szerint az az egyik jellemző velejárója, hogy érzelmileg elszigetelheti egymástól az embereket. Eltántoríthat bennünket attól, hogy megosszuk rossz tapasztalataikat vagy emlékeinket azzal, aki kizárólag pozitívan hajlandó szemlélni a világot, attól tartva, hogy ítélkezik felettünk, elutasít, esetleg elhagy. Az emberek olykor barátaik, szeretteik társaságában is hallgatnak, mert nem szeretnék negatív gondolataikkal "lehúzni" őket, vagy nyafogónak, "gyengének" tűnni. Ennek azonban megvan a hátulütője: tovább súlyosbíthatják a már meglévő mentális problémák, például a szorongásos zavarok vagy a depresszió tüneteit, és egészségtelen megküzdési mechanizmusokhoz vezethet. Mint például az alkohol- vagy kábítószerfogyasztás - hívta fel a figyelmet a potenciális veszélyekre Jhalani.

Aki mindennek kizárólag a pozitív oldalát nézi, hajlamos lekicsinyleni mások fájdalmát, és annyival elintézni a tanácsért hozzá fordulót, hogy legyen optimista és kedves, mert "az élet megjutalmazza". Azzal magyarázni a rossz dolgokat, hogy azokat a negatív gondolatok "vonzották be", holott rengeteg dolog történik a világban, amire nincs ráhatásunk.

Akadályozhatja lelki fejlődésünket

A toxikus pozitivitás arra késztetheti az embert, hogy megrekedjen egy kevésbé ideális helyzetben vagy kapcsolatban - mondta a WebMD-nek Jhalani. Ilyenkor ugyanis görcsösen ragaszkodunk ahhoz az elképzeléshez, hogy minden rendben lesz, vagy ahogy van, úgy jó. De ahogy arra a szakember is rávilágított: ezzel a hozzáállással nem lehet megoldani a cselekvést, határozott döntést igénylő problémákat. Amelyek vagy helyesnek bizonyulnak vagy nem - utóbbi esetében tanulhatunk a hibánkból -, de mindenképpen előre visznek bennünket és segítik lelki fejlődésünket . A klinikai szakpszichológus szerint mentális egészségünk védelmében fontos, hogy képesek legyünk szembenézni a rossz dolgokkal, rossz érzésekkel is, emellett olyan családtagokkal, barátokkal, ismerősökkel igyekezzünk körbe venni magunkat, akik meghallgatnak bennünket és akik valóban törődnek velünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +12 °C

Erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen több órára kisüt a nap. Átmenetileg kevesebb, majd délutántól több helyen várható ismétlődő zápor, zivatar. Helyenként intenzív, nagyobb mennyiségű csapadék is előfordulhat. Legkisebb eséllyel az északkeleti harmadban eshet. A délkeleti szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 21 és 26 fok között alakul, azonban a tartósabban csapadékos helyeken ennél hűvösebb maradhat az idő. Fronthatással nem kell számolni, úgyhogy végre egy nap igazi pihenés jut az arra érzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra