Életek százait menthetik meg a donorok

A 2007-es évtől tavalyig összesen 4006 életet mentettek meg a transzplantációknak köszönhetően. Az utóbbi három évben jelentősen nőtt az átültetések száma, de átlagosan így is hosszú éveket várhatnak a betegek egy új szervre.

Magyarországon tavaly 182 elhunyt donorból 358 szervet ültettek át. Emellett az Eurotransplanttal kötött együttműködési megállapodásnak hála további 113 szervhez jutott hazánk. Az utóbbi három évben így 100-150-nel több átültetést végeztek, mint az azt megelőző időszakban - írja a Magyar Nemzet az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai beszámolója alapján.

transzplantáció
A donáció ellen kevesen tiltakoztak, tavaly csak 16 alkalommal hiúsult meg a szervadományozás

Gyakran azonban nagyon hosszú idő telik el, mire egy súlyos betegnek találnak alkalmas szervet: az OVSZ szerint a várólistákon lévők átlagos várakozási ideje a múlt év végén vese és hasnyálmirigy esetében 2,95 év volt. Májra 0,92 éve, szívre 1,29 éve vártak akkor a listán szereplők. A legrövidebb várakozási idő a tüdőátültetésnél fordult elő 0,48 évvel, míg a veseátültetésre várók voltak listán a leghosszabb ideje, 3,36 éve. Utóbbi esetében a várólista hossza is sokszorosa a többinek.

A transzplantációk megvalósulásának persze elengedhetetlen feltétele, hogy legyen elég donor, akinek szervei életeket menthetnek. Az OVSZ jelentése szerint tavaly hetven olyan eset volt, amikor a donorból három szervet is eltávolítottak, 40 esetben történt négy szerv kivétele, míg 15 esetben öt szervet távolítottak el az orvosok. A donáció ellen kevesen tiltakoztak, tavaly 16 alkalommal hiúsult meg a szervadományozás a család ellenvetése miatt, három esetben volt kiskorú a donorjelölt.

Az ember ősi vágya volt, hogy beteg, hiányzó vagy elveszett szerveit, végtagjait pótolja. Milyen műalkotások, mitológiai történetek utalnak erre, és hogy alakult a szervátültetés története a későbbiekben? Historikus utazásra hívjuk.

Hazánkban egyébként a jogszabály szerint csak az elhunyt (nagykorú és cselekvőképes) életében tett írásos tiltakozó nyilatkozata esetén nem lehet transzplantációs célú szervkivételt végezni. Vagyis az elhunyt donor hozzátartozóinak beleegyezése nem szükséges, de tiltakozásuk esetén nem végzik el a szervkivételt.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
magas rosttartalom
Ugyanolyan rostdús, mint az útifűmaghéj, de negyedannyiba kerül – ez a 3 legjobb alternatíva
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult marad az idő. Az ország keleti kétharmadán többfelé várható eső, zápor, a legtöbb csapadék az Alföldön egy összeáramlási vonal mentén hullhat, ott jelentős mennyiség is összegyűlhet. Ugyanakkor a nyugati megyékben csak kevés helyen eshet. Az északi, északnyugati szél többfelé lesz erős, de viharos lökések már csak a Balatonnál és Sopron térségében valószínűek.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 13 fok között várható, északkeleten, keleten lehet ennél pár fokkal melegebb, míg a tartósan csapadékos helyeken hidegebb idő.Késő este 5, 11 fok valószínű. Hétfőn várhatóan nem kell erős fronthatástól tartani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Szem és látás: alaptudás, mégis sokan hibáznak – Teszteld magad kvízünkben! Szemünk egészsége kellő törődést igényel a mindennapokban, sokszor mégis megfeledkezünk róla. Mennyire vagy jártas a témában? Teszteld a tudásod kvízünkben!
kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!