A kamaszodás 48 egészségügyi problémája

50 százalékkal nagyobb esélyük van a kettes típusú cukorbetegség és a szívbetegségek kialakulására azoknak, akiknél túl korán vagy túl későn kezdődik a pubertáskor.

Azoknak, akiknek túl korán vagy túl későn kezdődik a pubertáskoruk, általánosságban a rossz egészségi állapotra is nagyobb az esélyük – számolt be egy új kutatás eredményeiről a The Telegraph.

Mindazon testi és lelki változások összessége, melyek a gyermekkorból a felnőttkorba történő átmenet időszakát jellemzik. A továbbiakért kattintson ! Azok a férfiak és nők, akiknél a normálisnál előbb vagy később zajlottak le a pubertáskori változások , 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel lesznek cukorbetegek, szívbetegek, és az általános egészségügyi állapotuk is rosszabb. A University of Cambridge kutatói azt bizonyították, hogy a pubertáskori változások idejének széleskörű hatása van az egyén további életére, egészségi állapotára: összesen 48 különböző egészségügyi problémával hozható összefüggésbe.

A mostani kutatás olyan korábbi eredményeket is megerősített, amelyek szerint a lányok korai kamaszodása összefügg a későbbi szívbetegség, illetve a kettes típusú diabétesz kialakulásával; ugyanakkor most az is kiderült, hogy a férfiaknál ugyanez a helyzet.

Ezekenkívül újabb összefüggésekre derült fény; így például arra, hogy a kamaszodás ideje kapcsolatban áll az irritábilis bél-szindróma , az ízületi gyulladás, a zöld hályog, a pikkelysömör és a depresszió kialakulásával is mind a nők, mind a férfiak esetében; illetve a korai menopauzával a nők esetében. A kutatók az eredményeket közel félmillió brit ember adatainak elemzésével nyerték; az adatok a UK Biobankból származtak.

A korai és a késői kamaszodás is gondot okozhat

A kamaszodás kezdetét a férfiaknál a mutálás kezdete, a nőknél pedig az első menstruáció időpontja határozta meg. Azok a résztvevők, akik a legkorábbi 20, illetve a legkésőbbi 20 százalékba estek, a pubertás kezdetének időpontja szerint, 50 százalékkal nagyobb valószínűséggel lettek cukorbetegek, szívbetegek, és általában rosszabb volt az egészségügyi állapotuk, mint a többi résztvevőnek. A pubertás normális kezdeti időszaka 8–13 éves kor közé esik a lányoknál és 9–14 éves kor közé a fiúknál.

Kiderült az is, hogy a cukorbetegség és a szívbetegség kialakulása nem magyarázható kizárólag az illetők táplálkozási szokásaival, illetve az elhízással, ugyanis a normál testsúlyú, de korai vagy késői kamaszodáson átesett egyéneknél ugyanúgy nagyobb a valószínűsége ezeknek a betegségeknek. Korábban azt gondolták, hogy csupán a korai kamaszodásnak vannak káros egészségügyi következménye, most azonban fény derült arra, hogy a megkésett kamaszkor is megnöveli számos betegség kialakulásának az esélyét.

Forrás: The Telegraph

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra