Nem csak akkor hat a kávé, ha megisszuk
Egy friss kanadai kutatás szerint ugyanolyan hatása lehet egy bögre kávé látványának, mint az ital tényleges elfogyasztásának.
Emberek milliói kezdik kávéval a napot világszerte. Nem csoda, hiszen a médiából és saját tapasztalataink alapján sokan már fiatalon megtanuljuk, hogy a kávé élénkít. Egy friss kanadai kutatás viszont nem az ital fizikai, hanem a pszichológiai hatásaival foglalkozik.
A látvány is elég az éberséghez
Becsaphatjuk az agyunkat
A kutatók szerint van rá mód, hogy anélkül alakuljon ki a jóllakottság illúziója, hogy ettünk volna a zsíros ételekből. A részleteket itt olvashatja el!
A tudományos írás azt sugallja, hogy mi, emberek olyan erősen az ébredésre, éberségre asszociálunk a kávé kapcsán, hogy már egy eszpresszó, kapucsínó vagy latte látványa is éberebbé, összeszedettebbé tesz minket, sőt, javítja a koncentrációs képességünket is.
A tanulmány szerzői négy különböző kísérletet végeztek el, 342 alany részvételével. A csoportba a világ minden tájáról érkező felnőtteket válogattak be, voltak köztük amerikaiak, európaiak és ázsiaiak is. A résztvevőknek különböző kognitív feladatokat kellett teljesíteniük, például egy kitalált tea- vagy kávémárka álmarketing kampányában kellett segíteniük. Közben mérték a pulzusukat, és időnként megkérdezték őket, hogyan érzik magukat.

Kávéval jobban teljesítünk
A kávékkal foglalkozó csapat úgy érezte, gyorsabban telik az idő. A tagok ráadásul sokkal hatékonyabban tudtak koncentrálni, és pontosabb kifejezéseket használtak munka közben, mint a teával foglalkozó emberek.
A kutatók még egy érdekességet észrevettek, méghozzá azt, hogy az európai és amerikai embereknél még szembetűnőbb volt a kávék szemlélésének élénkítő hatása - ez a tudósok szerint azért lehet, mert a mi kultúránkban mindenki hamar az éberséggel kapcsolja össze a kávét. Gondoljunk csak a filmekben, reklámokban látható tipikus főnökre, aki tripla eszpresszóval a kezében rohan a következő megbeszélésére. Ez a kép a nyugati kultúrában terjedt el, más vidékeken nem (vagy nem ennyire jelentősen).
A gyorsétterem a türelmetlenség jelképe
Egy 2013-as tanulmány azt sugallta, hogy a McDonald's logójának a puszta látványa is türelmetlenséget válthat ki az emberekből. Ez azzal a ténnyel függhet össze, hogy sokan idő hiányában térnek be egy gyorsétterembe ebédelni.
A Daily Mail azt írja, hogy a jövőben további kutatásokat terveznek más ételekhez, italokhoz kapcsolódó asszociációink vizsgálatára - például, hogy az energiaitalok vagy a vörös bor gondolata mennyiben befolyásolja éberségünket.
Forrás: dailymail.co.uk
Értékelje a cikket!