Magyar kutatók rájöttek, miért okos az ember

A legújabb eredmények viszont arra utalnak, hogy vannak olyan egyedi tulajdonságok az emberi agykéregben, amelyek talán lehetővé teszik, hogy az emberi faj ennyire kiemelkedik szellemi képességek tekintetében az élővilágból - mondta Szegedi Viktor, a Szegedi Tudományegyetem kutatója az InfoRádió Szigma - a holnap világa című magazinműsorában.

Szegedi Viktor elmondta, hogy a legújabb eredmények alapján az emberi agykéreg egyedinek látszik. Egész a közelmúltig úgy gondolták, hogy nincs különbség az emberi agy , illetve a rágcsáló - a tudományos világban modellállatként használt egér vagy patkány - agykérge között, pusztán csak a méret.

agy
Az emberi agy nagy teljesítménye a különleges felépítéséből fakad. Szerencsés evolúciós változás

Az emberi agy durván ezerszer akkora, mint egy patkány agya. Egész a közelmúltig úgy gondolták, hogy az idegsejtek száma, illetve a köztük lévő kapcsolatok, a szinapszisok száma adja a különbséget.

A legújabb eredmények viszont arra utalnak, hogy vannak olyan egyedi tulajdonságok - áramköri-, illetve sejttulajdonságok - az emberi agykéreg kognitív tulajdonságait az állatok képességei fölé emelik.

Tamás Gábor és kutatócsoportja 2008-ban publikálta először azt a megfigyelést, hogy a neocortexben , az emberi agykéregben vannak olyan szupererős, szuperhatékony kapcsolatok az idegsejtek között, olyan szinapszisok, amelyek lehetővé teszik, hogy egy piramissejt akciós potenciálja egy egész sor további idegsejtet képes aktiválni. Tehát egyetlen akciós potenciál, egyetlen egy aktivitáscsomag képes beindítani egy egész idegsejthálózatot. Ezt egészen eddig csak az emberi agykéregben sikerült kimutatni, megfigyelni.

Szegedi Viktorék kutatócsoportja ebből a megfigyelésből indult ki, és azt találta, hogy ezek a szupererős, szuperhatékony szinapszisok nagyon könnyen változtathatók, plasztikusak, nagyon könnyen lehet ezek hatékonyságát, erejét változtatni tanulás hatására.

Az "okosságot" rendkívül nehéz mérni, így azt sem könnyű meghatározni, hogy mi mindentől függnek a kognitív képességek, illetve az intelligencia. A legújabb kutatási eredmények azonban egyértelműen megállapították, hogy van valami, amitől biztosan nem függ az intelligencia, ez pedig az agy mérete. Részletek!

Ez nem egy új jelenség, minden állatban - a gerincteleneket is beleértve - létezik egy idegrendszeri plaszticitásnak nevezett jelenség. Az idegsejtek közötti kapcsolat nem állandó, nem előre huzalozott erősségű, hanem tanulás hatására változik, erősödik vagy gyengül. Most úgy találták, hogy ezek az emberre jellemző szuperhatékony szinapszisok extrém módon plasztikusak, extrém könnyen lehet az erősségüket változtatni.

"Úgy gondoljuk, hogy az evolúció mikrohálózati szinten tekert egy kicsit az idegrendszeri felépítésen. Az a kis evolúciós változtatás, hogy lehetővé tette ezeknek a szuper erős szinapszisoknak a létrejöttét az emberi agykéregben, elősegítette az emberi szellemi kapacitás kibontakozását. Az emberi agy nem méretben növekedett, hanem mikrohálózati szinten történtek bizonyos változtatások" - mutatott rá Szegedi Viktor.

Forrás: InfoRádió.hu

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Napos idő várható fátyol- és gomolyfelhőkkel, majd délutántól nyugat, északnyugat felől megvastagszik a felhőzet, amelyből a Dunántúlon, estétől akár az Északi-középhegység térségében is elszórtan előfordulhatnak záporok, zivatarok. A délies szelet nagy területen élénk, néhol erős lökések kísérik.A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 17 és 22 fok között alakul. Késő estére 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. Markáns fronthatásra ma még nem kell számítani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!