Áttörés a bőrrák elleni harcban

Mesterséges intelligencia segíthet felismerni a rosszindulatú bőrelváltozásokat és a veszélyes anyajegyeket. A Stanford kutatóinak algoritmusa már egy tapasztalt orvosnál is jobban diagnosztizál.

A Stanford Egyetem szakemberei egy olyan mesterséges intelligencia alapú algoritmust írtak, ami ugyanolyan pontossággal képes felismerni a bőrrákra utaló rosszindulatú elváltozásokat, mint egy profi orvos. A programot közel 130 ezer olyan kép segítségével képeztek ki gép tanulásos eljárás segítségével, amin különféle anyajegyek, kiütések, sebek láthatók. Ehhez a fejlesztők olyan mélytanulásos algoritmust használtak fel, amit korábban még a Google fejlesztett ki - írja az Origo .

A melanoma az ép, a leggyakrabban napfénynek kitett bőrön jelentkező új, kis festékes növedékként kezdődhet, de az esetek csaknem felében már fennálló festékes anyajegyekből indul ki. Bővebben az alábbi cikkünkben olvashat a betegségről!

Egy százalékkal jobban teljesít az orvosnál

A vizsgálatokhoz szükséges adatbázist azonban a kutatóknak maguktól kellett összeállítaniuk. Ehhez az interneten található képek közül válogattak, de együttműködtek orvosi egyetemekkel, karokkal is. Végül összesen 130 ezer fotót gyűjtöttek össze, amelyeket 2032 különféle betegség címkéjével láttak el.

A szoftver hatékonyabban ismerte fel a bőrelváltozásokat, mint a tapasztalt orvosok
A szoftver hatékonyabban ismerte fel a bőrelváltozásokat, mint a tapasztalt orvosok

Az éles teszt során az algoritmus jól teljesített: a melanómás betegek esetében a tapasztalt orvosok 95 százalékos pontossággal ismerték fel az elváltozásokat, míg a szoftver 96 százalékos pontossággal teljesített. A fejlesztő csapat azért hozzátette: a dermatológusok munkáját nem elvenni, hanem segíteni hivatott az új fejlesztés. Terveik között szerepel egy okostelefonos alkalmazás is, ami a lefotózott anyajegyekről állapítaná meg, mennyire veszélyesek.

A melanoma a bőr festéktermelő sejtjeiből, a melanocitákból kiinduló rák. Elsősorban az ép, a leggyakrabban napfénynek kitett bőrön jelentkező új, kis festékes növedékként kezdődhet, de az esetek csaknem felében már fennálló festékes anyajegyekből indul ki. A többi bőrráktól eltérően a melanoma gyorsan áttéteket ad a test távoli részébe, ahol tovább növekszik, és roncsolja a szöveteket. Kialakulásáról és kezeléséről bővebben a Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +9 °C

Az éjszaka első felében túlnyomóan derült marad az ég, később a középső tájakon és az Alföldön kisebb körzetekben több lehet a felhő. A délkeleti, keleti szél többfelé élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 6 és 15 fok között valószínű, de főként az északi völgyekben ennél több fokkal hidegebb is lehet. Ma sem kell fronthatástól tartani.